+36 70 600 1005 • Székesfehérvár, Széchenyi u. 80-82. info@najudent.hu

A nyelvlökéses nyelés a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt érintő probléma, mely kezelés nélkül könnyen vezethet a fogszabályozó kezelés sikertelenségéhez. Emellett számos egyéb, az egészségre gyakorolt negatív hatása is van, mint a szájlégzés, a helytelen testtartás miatti nyak-és hátfájás, bokasüllyedés stb. Szerencsére logopédiai vizsgálattal kiszűrhető és kezeléssel mindez gyorsan és hatékonyan megszüntethető!

 

Mi az a nyelvlökéses nyelés?

A nyelvlökéses nyelés egy csecsemőkori reflex, ami normál esetben legkésőbb a fogváltás időszakáig magától visszafejlődik. Azonban egyes tényezők befolyása miatt visszamaradhat, és – számos káros következménye miatt- kezelést igényel.

A nyelvlökéses nyelés esetén a nyelv rosszul helyezkedik el a szájban: előre türemkedik, hozzá nyomódik a fogsorhoz, esetleg elöl vagy oldalt ki is bukkan a fogak mögül.

A probléma ráadásul általában szájlégzéssel és hangképzési zavarokkal is párosul.

Ilyenkor egyes izmok megfeszülnek, míg mások túlzottan elernyednek, mely az egész arc fejlődését, növekedési irányát befolyásolja: megváltozik a szájpadlás boltozatának az íve, az állkapocs helyzete, az arc formája, szimmetriája.

 

Hogyan alakul ki a nyelvlökéses nyelés?

Csecsemőkorban és kisgyermekeknél még természetes, élettani jelenség a nyelvlökéses nyelés, vagyis amikor a nyelv nyelés közben előre lökődik. Később azonban, a tejfogak megjelenésével, 5-6 éves korra ennek a korai nyelési reflexnek át kéne váltania a felnőttkori nyelési formára.

Azonban az évekig elhúzódó szoptatás, illetve a cumizás, ujjszopás hatására ez a folyamat nem tud végbe menni, mivel a szájüregben folyamatos akadály van. A fogcsikorgatás, fogszorítás, körömrágás és egyéb gyermekkori rossz szokások tovább rontják az állkapocs állapotát.

A napi ezer-kétezer nyelés, a hibásan rögzült izomműködés és a folyamatos erőhatások következtében az arc, az állkapcsok és a fogak növekedése, fejlődése is eltér a szabályostól, és kialakulnak a

  • Különböző harapási rendellenességek, mint a nyitott harapás, keresztharapás, élharapás
  • Fogazati eltérések, mint a kifelé vagy befelé dőlő, illetve elforduló, torlódó fogak
  • Beszédhibák, pöszeség (a nyelv kibújik a fogak között, esetleg oldalra nyomódik), orrhangzós beszéd stb.
  • Szájlégzés

Ilyenkor nemcsak a fogsor, hanem az állkapocs és az arccsont is deformálódhat.

Sőt! A rossz nyelési technika és a nem megfelelő terhelés következtében a nyak és váll izomzata is átalakulhat.

Nyelvlökéses nyelésnél a nyelvizmok és a szájfenék izmai is megrövidültek, ami kihatással van testtartásra is. A nyaki izmok is megrövidülnek, a váll előre esik, a nyak előre bukik, a folyamat pedig megbontja a teljes vázizomzat egyensúlyát.

Mivel testünkben minden mindennel összefügg, egy pici egyensúlyzavar az egész testre, és életmódunkra kihatással lehet. A nyelvlökéses nyeléssel élő páciensek szinte minden esetben lúdtalpasok.

 

Honnan ismerhető fel a nyelvlökéses nyelés?

Sok árulkodó jel van, melyek fennállása esetén érdemes szakemberhez fordulnunk.

Ezek közé tartozik jellemzően ha

  • a gyermeknek rendszeresen nyitva a szája,
  • nyelve az alsó fogmederben pihen, vagy a két fogsor között látható
  • ajkai kiszáradtak, cserepesek, berepedeznek,
  • nyitott szájjal alszik, lélegzik,
  • a rossz harapás következtében csúnyán eszik (például csámcsog, alig rágja meg az ételt, habzsol, vagy éppen túl sokat nyammog a falaton)
  • súlya a jó étvágy ellenére sem gyarapszik (a nem megfelelő rágás miatt a táplálék nem hasznosul),
  • hangosan iszik, nagyokat kortyol,
  • gyakran náthás,
  • beszédhibás (gyakori a sziszegő, susogó hangok pontatlan ejtése vagy néhány hang (t, d, n, l, ) nem megfelelő helyen történő ejtése),
  • a feje előre dől,
  • túl erős a nyáltermelése,
  • fogazata és szájpadlása szabálytalan,
  • fogszabályozás hatására nem, vagy csak nehezen alakul a fogazat
  • fogai a fogszabályozás után visszarendeződnek

 

A nyelvlökéses nyelés korai kezelése

Azért is fontos, hogy gyermekünket mielőbb elvigyük egy logopédushoz és/vagy fogszabályozó szakorvoshoz, mert minél fiatalabb korban derülnek ki a fenti eltérések, annál egyszerűbben, hatékonyabban és gyorsabban kezelhetők.

A fogszabályozó szakorvos már 6-8 éves kor körül (a fogváltás idején) ellenőrizni tudja az első-hátsó, és az egyes oldalsó fogak egymáshoz való viszonyát, ki tudja szűrni a funkcionális problémákat, harapási rendellenességeket, valamint a kisgyermekkori szokások káros következményeit (a cumizás, ujjszopás, nyelvlökéses nyelés, a korai v. késői fogváltás, vagy a szájlégzés).

A korai kezelés esetén a nyelvlökéses nyelés megszüntetéséhez gyakran elegendő az ún. myofunkcionális tréner használata is. Ez a mioterápiás eszköz, egy kicsi szilikon készülék, amelynek viselése segít a nyelv helyes pozícionálásában, az orrlégzés kialakításában, a szájizmok erősítésében, valamint a fogívek és a fogak rendezésében.

A készülék a saját izomerő kiegyensúlyozása által működve szabályozza az arc, a nyelv és rágóizomzat megfelelő működését és segít megszüntetni a különböző rossz szokásokat.

Bár lágy erőkkel dolgozik, egyidejűleg hat az alsó és a felső állcsontra egyaránt, és a helyes izomműködés elérésével már pár hónapos használat után is igen látványos eredmény tapasztalható.

Itt fontos megjegyezni, hogy a gyermekkori fogszabályozást is ebben a korban javasolt elkezdeni, amikor már kinőttek az első maradó őrlőfogak, és stabilizálódik a hátsó harapás, ugyanakkor az állcsontok növekedése még fejlődésben van és könnyen alakítható.

A különböző eltérések, fogazati és harapási rendellenességek ebben a korban még éjszakai, kivehető fogszabályozó készülékkel is gyorsan és hatékonyan kezelhetők, melynek segítségével a későbbiekben gyakran elkerülhető a rögzített fogszabályozó készülék viselése, és így éveket és jelentős költséget takaríthatunk meg. Míg bonyolultabb esetben a korai kezelés megalapozza, és lerövidíti a későbbi, rögzített fogszabályozó készülékkel történő fogszabályozást.

Azonban, ha a nyelvlökéses nyelésre már iskolakezdéskor 8-10-12 éves kor körül derül fény, akkor a fogszabályozás mellett feltétlen szükség van kiegészítő, logopédiai terápiára is.

 

Miért fontos a logopédiai kezelés nyelvlökéses nyelés esetén?

Nyelvlökéses nyelés esetén a fogszabályozás önmagában nem elég.

Egyrészt nyelvünk folyamatosan a fogszabályozás ellen dolgozik, amely így a szükségesnél jóval hosszabb vagy akár sikertelen is lehet, másrészt a nyelvlökéses nyelés logopédiai kezelés nélkül már rövid időn belül (akár 1-2 év) a fogak visszarendeződését okozhatja.

Sajnos gyakori, hogy így válik az ablakon kidobott pénzzé egy évekig húzódó, költséges fogszabályozó kezelés.

 

Mi történik a logopédiai terápián?

A logopédiai vizsgálat, illetve terápia a fogszabályozás megkezdése előtt vagy a kezeléssel párhuzamosan javasolt.

A terápiás kezelés nyelésterápiából, izomterápiából, illetve szükség esetén beszédterápiából áll, melynek során

  • kialakítjuk az orrlégzést,
  • az egészséges fogsor kialakításához és megtartásához szükséges izomerőt,
  • megerősítjük, nyújtjuk, mobilizáljuk a helyes nyeléshez szükséges izomcsoportokat,
  • korrigáljuk a nyeléstechnikát és elsajátítjuk a szabályos nyelést,
  • átszoktatjuk és automatizáljuk a nyelvet a megfelelő nyugalmi helyzetébe,
  • szükség esetén javítjuk az artikulációs hibákat.

A terápia 8-10 héten át, heti egy alkalommal történik, gyermekek esetében a szülő jelenlétével, melyet – szintén szülői irányítással- napi 15-20 perces otthoni gyakorlással egészítünk ki.

Amennyiben a nyelvlökéses nyeléshez hangképzési probléma is járul, úgy a kezelés artikuláció javítását célzó terápiával is kiegészülhet.

A fogszabályozás sikerességének érdekében, a terápia befejezése utáni évben 6-8 hetente javasolt kontroll.

Rendelőnkben – amennyiben arra szükség van – minden fogszabályozó kezelés logopédus kolléga bevonásával és közreműködésével történik, annak érdekében, hogy az elért eredmény a lehető legesztétikusabb és tartós legyen.

 

Blogcikkünk Szentes Ágnes logopédus közreműködésével készült.