A fogat kisebb és nagyobb mértékben egyaránt érheti repedés, melyeket néha nagyon nehéz felismerni. Pedig a repedések mielőbbi észlelése azért fontos, hogy elkerüljük a komolyabb következményeket, mint a fájdalom vagy a fog törése. Ilyenkor máris felmerül a kérdés: honnan tudhatom, hogy van-e megrepedt fogam?
Fogrepedés: meghatározása és típusai
Gyakori, hogy a megrepedt fog egy látszólag egészséges fog, amely azonban indokolatlan fájdalmat okoz számunkra. Egy repedés akár hosszabb ideig is tünetmentesen szunnyadhat a fogban, mielőtt tovább vagy mélyebbre húzódna. Mivel klinikai vizsgálattal és röntgennel általában nem azonosítható, előfordulhat, hogy csak foghúzás után válik nyilvánvalóvá mikrorepedés vagy repedés, amely törés nélkül is képes fájdalmat okozni. A fogrepedés tehát egy rés a fogban, amely lehet, látható vagy láthatatlan, de többnyire komoly tüneteket okoz, és több okból is előfordulhat.
A repedéseket hely és kiterjedés szerint osztályozhatjuk:
- Lehetnek felületiek, ha csak a fog felső rétegét, a zománcot érintik. Ez idővel a legtöbb embernél megtalálható, és nem veszélyezteti a fog egészségét, nem igényel kezelést.
- Érinthetik azonban a mélyebb rétegeket is, például a teljes koronát vagy túllépve az íny vonalát akár a foggyökeret is. Amikor a zománc alatt található dentin is megreped, már nem képes megóvni a fogbelet, ami fogbélgyulladáshoz és fertőzéshez vezethet.
- Nagyobb sérülés esetén a repedés a fog koronai részéből indul ki, ilyenkor a fog megrepedhet vagy akár ketté is hasadhat.
- A legsúlyosabb fogrepedések esetében nem csak a fog koronai része reped meg, hanem a foggyökér is, amely már biztosan nem kezelhető, és a fog eltávolításra szükséges.
A repedések leggyakrabban a premolárisoknál és az első nagyőrlőknél fordulnak elő, mivel kisebb felülettel rendelkeznek, mégis hasonlóan nagy erőt fejtenek ki, mint maguk az őrlőfogak. Az első nagy- őrlők pedig korán előtörnek, így az évek során nagyobb kopást szenvednek el. Iránytól függően a repedések lehetnek ferdék, függőlegesek vagy vízszintesek. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb és kiterjedtebb a sérülés, annál nagyobb a fogvesztés kockázata is.
Honnan tudhatjuk, hogy megrepedt-e a fogunk?
A repedés – főleg, ha felszíni – akár hosszabb ideig is tünetmentesek maradhat, és gyakran nehezen diagnosztizálható. Azonban minél beljebb húzódik a repedés és minél közelebb esik az idegekkel ellátott fogbélhez, annál erősebb az érzékenység és a fájdalom. A fogrepedést kísérő fájdalom általában éles, és rágáskor vagy a fogsor összezárásakor tapasztalható. Egy súlyosan megrepedt fog esetén jellemző lehet az elengedési fájdalom, azaz a rágónyomás megszűnése, erősebb fájdalmat vált ki, mint a ráharapás. Ilyenkor ugyanis a rágás által kifejtett nyomás következtében a repedés még jobban kinyílik. Amikor a rágás leáll, a nyomás felszabadul, ami a repedés bezáródását okozva akut fájdalmat vált ki.
A rágási, ráharapási fájdalom mellett jellegzetes tünet lehet az
- érzékenység hideg, meleg vagy édes ételek és italok fogyasztása esetén
- duzzanat és érzékenység az íny körül
- szabad szemmel vagy mikroszkóppal látható repedések a fogzománcon
A fogrepedések kezelése
A kezelési módszerek a repedés súlyosságától és helyétől függően változnak. Amennyiben a repedést kiváltó okra nem derül fény, előfordulhat, hogy a repedés a kezelés ellenére tovább növekszik, és idővel ismét jelentkezik a fájdalom. A legrosszabb forgatókönyv, hogy a repedés töréssé alakul, ami az érintett fog eltávolítását vonja maga után. Ilyenkor a fog implantátummal pótolható.
A felszíni repedések legfeljebb esztétikai-kozmetikai okokból igényelnek kezelést. Ha a zománcon keletkezett repedés látványosan rontja a mosolyunkat, akkor a hiba speciális kompozittal vagy porcelánhéjjal, esetleg cirkon koronával javítható. De mivel ez a beavatkozás inkább esztétikai célokat szolgál, ebben az esetben se garantálható, hogy a repedés idővel nem lesz nagyobb vagy mélyebb.
Azonban, ha a repedés a fogbelet (pulpát) is érinti, a fertőzés megakadályozása érdekében a fogat gyökérkezelni kell, majd koronával óvni a további sérüléstől.
A gyökérbe hatoló repedés sajnos nem orvosolható, viszont emiatt a fog folyamatos fertőződése, gyulladása sem kivédhető. Ez esetben szájsebész által, műtéti fogeltávolításra van szükség, majd a fog mielőbbi pótlására.