Sokan úgy gondolják a hiányzó fog- különösen, ha nem a mosolyzónában helyezkedik el- legfeljebb kozmetikai probléma, amivel könnyedén együtt lehet élni. A rágásban nem jelent problémát, hisz ott a maradék harminc vagy „huszonsok” fogunk, legfeljebb nem nyitjuk olyan széles mosolyra a szánkat.

Ám a helyzet nem ilyen egyszerű, akár egyetlen hiányzó fog is felboríthatja egész szervezetünk működését.

 

Miért fontos a hiányzó fog pótlása?

Megnehezíti a rágást

Mivel minden egyes fogunknak megvan a maga szerepe; a hiányzó fog esetén máris megbomlik a rágás egyensúlya és fogaink rágóereje is csökken. Nehezebben, fájdalmasan rágunk, esetleg féloldalasan; egyes fogakat túlterhelünk, melyek így veszítenek élettartamunkból. A kellően meg nem rágott étel pedig emésztési panaszokhoz vezethet.

A fogak elmozdulnak

Szervezetünk próbál alkalmazkodni a kialakult helyzethez, ezért a hiányzó fog helyének kitöltésére törekszik. Ilyenkor a foghiánnyal szemközti fog – keresve az érintkezést –  kimozdul a fogágyból és „megnyúlik”, a szomszédos fogak pedig bedőlnek a hiány irányába.

Az elmozduló és fogágyból kiemelkedő fogak gyakran vezetnek az íny visszahúzódásához, fogínysorvadáshoz.

Állkapocsízületi panaszok

A fogak elmozdulása a harapás eltolódásához vezet, ráadásul állkapocsízületünket is megterheli.

A megváltozott harapás következtében az állcsontok egyes izmai megrövidülnek, mások befeszülnek, ami éjszakai fogcsikorgatáshoz, fogszorításhoz (bruxizmus) vezet.

A bruxizmus pedig sajnos tovább terheli a fogakat, fogpótlásokat, koptatja a fogfelszínt és a fogak tartószerkezetét is veszélyezteti.

Az állkapocs ízületi problémák jellegzetes tünete a fülbe kisugárzó fájdalom, a kattogó állkapocs és szájnyitási korlátozottság.

„Majd egyszer megcsináltatom!”

Ha az izmainkat hosszabb ideig nem terheljük, nem mozgatjuk, sorvadni kezdenek. A nem használt izom ugyanis veszít tömegéből és erejéből, ha már volt csonttörésünk ezt mi is megtapasztalhattuk. Nincs ezzel másképp csontozatunk se; a fognak és az állcsontnak szüksége van a rágás általi folyamatos terhelésre.

Épp ezért, foghiány esetén a funkcióját vesztett állkapocscsont úgy érzékeli, hogy rá már nincs szükség , és – életkorunktól függetlenül- fokozatos leépülésbe, felszívódásba kezd, és egyre nehezebbé teszi az implantációt, amely idővel már csak csontpótlással együtt lesz megoldható.

Ez különösen igaz a frontfogak esetében, ahol már 2-3 hónap alatt is jelentős csontveszteség lép fel.

Az íny sorvadása részben kiterjed a szomszédos fogakra is, ahol fognyakak szabaddá válnak és fokozottan érzékenyek lesznek a hideg-meleg ingerekre.

Korai öregedés 

A foghiány nemcsak egészségünkre nézve jelent hátrányt, hanem megjelenésünkre is.

Fogaink az arcunknak is támaszt nyújtanak: foghiány esetén a száj körüli bőr megereszkedik, az arcunk beesetté válik, a ráncok is elmélyülnek, ezért idősebbnek tűnhetünk korunknál.

Mikor kerüljön sor a fogbeültetésre?

A fentiek miatt a foghúzás után célszerű az implantátumot minél hamarabb (2-4 hónapon belül) behelyezni, hogy a fogágy szöveteiből minél több maradjon és megakadályozzuk a fogak vándorlását.

Ha nem lépünk időben a fogbeültetés már csak csontpótlással lesz kivitelezhető, ami további műtétet és anyagi megterhelést jelenthet.

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
https://najudent.hu/kapcsolat/