A fogbetét lenyomat alapján fogtechnikai laboratóriumban készül, ezért rendkívül precízen igazodik a foghoz és sokkal élethűbb, anyagának köszönhetően pedig tartósabb és ellenállóbb a sima fogtömésnél. Mikor javasolt a betét tömés helyett? Blogunkból kiderül!

Megoldás, amikor a fog nagy része hiányzik

A fogbetéteket (inlay, onlay, overlay) olyan esetben alkalmazzuk, amikor kiterjedt szuvasodás, törés vagy egyéb sérülés miatt nagymértékű szövethiány áll fenn és a fog szerkezete hagyományos töméssel már nem rekonstruálható.

Ezek a pótlások nagyobbak, mint egy fogtömés, de kisebbek, mint egy fogkorona, ugyanakkor kevésbé invazívak is annál.

A fogbetét egyik legnagyobb előnye az egészséges szövetek megőrzése, mivel itt az előkészítésnél nincs szükség a fog lecsiszolására, az ép foganyag eltávolítására, mint a fogászati korona esetében.

Segítségével elkerülhető a koronával gyakran együtt járó gyökérkezelés így megőrizhető a fog vitalitása is.

 

Inlay, onlay, overlay – mi a különbség?

Háromféle fogbetét létezik: inlay inlay, onlay és overlay, melyek anyaguknak és precíz és esztétikus kilakításuknak köszönhetően a foghoz ragasztva tökéletesen visszaadják fog természetes anatómiáját és eredeti formáját. A fogbetétek csupán a méretükben és elhelyezkedésükben különböznek egymástól.

Az inlay olyan kisebb méretű betét, amely egy kerámia fogtöméshez hasonlóan a fog belsejébe, illetve a rágófelszínre kerül, és nem nyúlik túl a fog csücskein.

Az inlayekre általában akkor van szükség, ha a fog belsejében lévő üreg túl nagy és túl mély.

Az onlay fogbetétet a fog nagyobb részének helyreállítására használják, a betét a fogfelszín nagy részét lefedi és a fog csücskeit is beborítja.

Az overlay betétet pedig a teljes rágófelszín károsodása esetén alkalmazzuk.

Mivel mindegyik típusú fogbetét fogtechnikai laboratóriumban készül, pontosan illeszkednek a kívánt helyre, ugyanakkor egynél több rendelői látogatást igényelnek.

A betétek anyaga lehet kerámia, préskerámia, cirkónium, arany vagy gradia (speciális kopozit).

 

A fogbetétek előnyei

  • A betétek egyedi lenyomat alapján készülnek, ezáltal precízen illeszkednek a fogakhoz, és tökéletesen élethűen rekonstruálják annak eredeti színét és alakját.
  • A hagyományos tömésekkel ellenben a betétek segítségével a szemközti fogakkal való érintkezés is maximális precizitással kialakítható, így a rágóerő is tökéletesen oszlik el az összes fogon, megelőzve a túlterhelést.
  • A betétek színárnyalata a többi fog színéhez igazítható, ezáltal a lehető legtermészetesebb hatást kelti.
  • A pontos illeszkedésnek köszönhetően ellenállóbbak, tartósabbak a hagyományos kompozit tömésnél, és növelik a fog élettartamát, mivel stabilan óvja a maradék fogszövetet a baktériumoktól és a másodlagos szuvasodástól.
  • A tömésekkel ellentétben a betétek lényegesen hosszabb ideig tartanak zsugorodás vagy elszíneződés nélkül, nem törnek, kopnak, deformálódnak el
  • A fogbetétek nem igénylik jelentős fogszerkezet eltávolítását, mint a koronák.

 

Milyen esetben javasolt a fogbetétek alkalmazása?

  • Előrehaladott fogszuvasodás esetén, ha a fogszerkezet nagy része hiányzik
  • Ha valamely trauma (törés vagy sérülés) miatt a fog egy darabja vagy a csücske hiányzik.
  • Ha a fogszuvasodás vagy sérülés mértéke még nem indokolja a gyökérkezelést
  • Töméscsere esetén, ha a fog hagyományos töméssel már nem helyreállítható
  • Ha a fogkárosodás jelentős, de még nem akkora, hogy koronát igényeljen

 

Hogyan készülnek a fogbetétek?

A fogbetétek a tökéletesen pontos illeszkedés és restauráció érdekében minden páciens számára személyre szabottan készülnek, így készítési módja teljesen eltér a klasszikus, közvetlenül a szájban készített tömésekétől és legalább két fogorvosi találkozót igényel

A fogüreg fertőtlenítése után lenyomatot veszünk a fogról, melyet a laboratóriumba küldünk, ahol a fogtechnikus a minta alapján elkészíti a szükséges fogbetét típust: az inlay-t, onlay-t vagy overlayt.

Ez idő alatt ideiglenes fogbetétet helyezünk a fogba, hogy megóvjuk a baktériumoktól és a fogérzékenységet okozó külső tényezőktől.

A következő ülés alkalmával előkészítjük az üreget a beragasztáshoz, ezt követően rögzítjük a betétet ragasztócement segítségével, végül beállítjuk a betét ideális magasságát és polírozzuk a fogat.