Ez a kevésbé ismert fogászati szakkifejezés az előtörőben lévő fogak körül kialakult fogínygyulladást jelenti. Meglehetősen gyakran fordul elő a bölcsességfogak esetében, ahol a legtöbb esetben nincs elég hely a fog teljes kinövéséhez, és részben az íny alatt marad.

 

Mi az a pericoronitis?

 

A pericoronitis a fogat körülvevő lágyszövetek fertőzéses eredetű gyulladása.

Általában 18 és 29 év közötti pácienseknél fordul elő, a bölcsességfogak növekedése során, ám gyermekkorban is találkozhatunk pericoronitises esetekkel a fogváltás idején.

 

A pericoronitis fertőzés okai

 

A pericoronitis általában az utolsó alsó őrlőfogakat körülvevő ínyt érinti, különösen olyan esetekben, amikor a fog nem tud megfelelően kitörni a helyhiány miatt. Ilyenkor a fogak ferdén nőnek ki, vagy csak félig, és részben ínyszövet (parodontális szövet) borítja őket. Ezáltal a fogon gyakorlatilag egy ínytasak alakul ki, amely a bekerülő ételmaradékok miatt ideális közeget teremt a baktériumok számára.

Sajnos ezeket a fogkefével elérhetetlen területeket még a legalaposabb szájhigiénia mellett is képtelenség tisztítani, ezért a fertőzés kialakulása csak idő kérdése.

 

A pericoronitis tünetei

 

A pericoronitis legjellemzőbb tünete az erős, állkapocsba is kisugárzó fájdalom, de egyéb tünetek is kísérhetik:

  • Fájdalom a temporomandibularis ízületben, amely idővel kisugározhat a fülbe is
  • Duzzadt, gyulladt, vörös nyálkahártya az érintett fog körül
  • Tályog és gennyképződés az érintett ínyszövetben
  • Fertőzés miatti rossz szájíz és lehelet
  • Kényelmetlen érzés beszédkor, rágáskor, nyeléskor és az állkapocs mozgatásakor
  • Rágási nehézség
  • Nehezített szájnyitás, szájzár
  • Előrehaladottabb állapotban pedig akár hőemelkedés, láz, általános rossz közérzet

 

 

A pericoronitis kezelése

 

Diagnózis

A pericoronitis kezelésének első lépése maga a diagnózis; egy panoráma röntgenfelvétel alapján könnyen eldönthető, hogy a bölcsességfognak lesz-e elegendő helye kibújni. Amennyiben igen, akkor csupán tüneti kezelésre van szükség.

 

Tüneti kezelés

A gyulladt ínyt helyi érzéstelenítésben alaposan kitisztítjuk, átfertőtlenítjük, és eltávolítjuk a fog és az íny közé került ételmaradékokat, baktériumokat.

Szükség esetén egy gyógyszeres draint (gézcsíkot) helyezünk a fog mellé, amely levezeti a felgyűlt, feszítő érzést okozó váladékot, fertőtleníti a területet és csökkenti a fájdalmat, illetve a gyulladást.

Egyes esetekben antibiotikum szedésére is szükség lehet.

A beavatkozás után nagyon fontos, hogy otthon is fokozottan ügyeljünk az íny tisztítására, puha sörtéjű fogkefével és antibakteriális szájöblögetővel.

 

Körbemetszés

A bölcsességfog hátsó falára ráborul az ínytasak egy egyszerű szájsebészeti beavatkozással megszüntethető. Ilyenkor helyi érzéstelenítés mellett lemetsszük a fogra boruló ínydarabot, kitisztítjuk a tasakot.

A seb néhány nap alatt gyógyul és egy könnyebben tisztítható felszínt kapunk.

 

Bölcsességfog eltávolítás

Ha a bölcsességfog megmentése nem lehetséges, vagy a gyulladás folyamatosan kiújul, akkor a további szövődmények elkerülése érdekében nincs más megoldás, mint a bölcsességfog kihúzása.

A bölcsességfogak műtéti eltávolítására helyi érzéstelenítésben teljesen fájdalommentesen történik.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/