A fogínybetegség világszerte az egyik leggyakrabban előforduló betegség, mely a 30 év feletti felnőttek közel felét érinti.

Sokan tévesen azt hiszik, hogy ez csak kisebb probléma, mely nem okoz komolyabb károkat, és otthon is könnyen kezelhető, de ez sajnos nem így van.

Bár a fogínybetegség súlyossága és megjelenési formája változó lehet; az enyhén duzzadt fogínytől a fogínyvérzésen át egészen a mozgó fogakig,- kezelés nélkül idővel fogvesztéshez is vezethet. 

 

 

Az egészséges és a beteg fogíny közötti különbség gyakran homályos, mivel ínyünk nagyon érzékenyen reagál a különböző külső-belső változásokra (pl. hormonális hatások, vitaminhiány, erős fogmosás, életkor, betegségek stb.). Épp ezért az egészséges, rózsaszín, a fogakra feszesen tapadó fogíny megőrzése idővel mindennapos kihívás lehet.

Az azonban biztos, hogy mindennek kulcsa a rendszeres és alapos fogápolás; melyhez a fogkefe mellett hozzátartozik a fogselyem és a fogköztisztító kefe is.

 

 

Az ínybetegség három szakaszra osztható:

 

Fogínygyulladás

 

Az ínybetegség első szakasza az ínyen megtelepedett lepedék okozta fogínygyulladás.

Ha nem távolítjuk el az étkezés után a fogakon megtapadó lepedéket, akkor az lerakódik a fogakon és a benne található baktériumok olyan méreganyagokat termelnek, amelyek irritálják az ínyszövetet és fogínygyulladást okoznak.

Ebben a korai stádiumban az íny vérzik fogmosás és fogselyem használata során, esetleg vörös vagy érzékeny lehet, de a fogakat tartó csont és kötőszövetet még nem érinti a gyulladás.

A lerakódott lepedék további veszélye, hogy 1-2 nap alatt mineralizálódik és fogkövet képez a fognyakak körül, vagy akár íny alatt is, tovább fokozva a problémát.

 

Rendszeres fogkőeltávolítással nemcsak a vonzó mosoly és üde lehelet állítható vissza, de csökkenthető az általa okozott fogínygyulladás és fogágybetegség kockázata is

 

Fogágybetegség (Parodontitis)

 

A második szakaszban az ínygyulladás irritálja a lágyszöveteket a fogíny mentén, ami a baktériumok szaporodásával fokozatosan romlik és az addig feszesen tapadó íny elválik a fogaktól. A fogíny visszahúzódik a fognyakról, illetve a fogak mellett, az ínyvonal alatt tasakok alakulhatnak ki, amelyek felfogják az ételmaradékot és a lepedéket, ezekben pedig egyre több baktérium telepszik meg.

Ebben a fázisban a fogat tartó csont és az azt összetartó rostok már visszafordíthatatlanul károsodnak.

 

A megfelelő fogápolás, a szájhigiénia javítása és egy parodontológus szakorvos bevonása megállíthatja a folyamatot és elejét veheti a további problémáknak.

A már kialakult fogágygyulladás íny alatti tisztítással, azaz kürettálással, a visszahúzódott fogíny pedig ínyplasztikával kezelhető, ezáltal a fogágybetegség további romlása megállítható.

 

 

Előrehaladott fogágybetegség

 

Ebben a szakaszban a fogakat tartó rostok és csontok is leépülnek; ami a fogak elmozdulását vagy kilazulását okozhatja, mely idővel az egyébként egészséges fogak elvesztéséhez vezethet.

Leginkább a metszőfogak lazulnak meg, mivel ezeknek csak egy gyökerük van, így kevésbé rögzülnek a csontban.

 

Ilyen esetben alkalmazható a mozgó fogak sínezése is, mely speciális üvegszálas szalag segítségével stabilizálja a mozgó fogakat.

 

A napi kétszeri fogmosás és a rendszeres, évente, félévente elvégzett fogászati ​​szűréssel egybekötött fogkőeltávolítás egyszerű, minimálisan invazív, és nem utolsó sorban költséghatékony módja lehet a fogínyproblémák megelőzésének.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/