A fogkő olyan megkövesedett lepedék, melyet a fogmosások során nem sikerült eltávolítanunk. Bár a felnőttek nagy részénél – kisebb-nagyobb mértékben- megtalálható, nem csupán esztétikailag lehet problémás, hanem a fogak és az íny egészségét is veszélyezteti.

Ezért a rendszeres rendelői eltávolításuk feltétlenül javasolt.

 

Miből alakul ki a fogkő?

A fogkő az ételmaradékokból származó baktériumokkal teli lepedékből alakul ki. Étkezések után ragacsos lepedék vonja be a fogak és fogpótlások felszínét (plakk), mely egy ideig fogmosással még könnyedén eltávolítható. Nagyjából 72 óra alatt azonban elmeszesedik és fogkővé alakul át, amellyel otthoni praktikákkal már nem boldogulunk. A hatékony fogkő leszedés már csak rendelői körülmények között lehetséges.

 

Miről ismerhető fel a fogkő?

A fogkő sárga vagy barna színű lerakódás a fogak felszínén, de akár az íny alatt is megjelenhet. Színét jelentősen befolyásolhatják az általunk fogyasztott ételek és italok is (pl. tea, kávé, vörösbor, dohányzás), így egészen sötétbarna is lehet.

Legsűrűbben az alsó metszőfogak belső részén, valamint a felső őrlőfogak külső felszínén telepedik meg, mert itt található a legtöbb nyálmirigy.

Súlyosabb esetben alattomosan, az íny alatt is megjelenthet, ami a fogak gyökérfelszínére tapadva komoly fogágybetegség okozója lehet.

Az íny alatt lerakódó fogkő folyamatosan gyarapszik, a benne nyüzsgő baktériumok pedig fogínygyulladást, tasakképződést váltanak ki. Mindennek kísérő jelensége lehet a fogmosás vagy evés során jelentkező fogínyvérzés, duzzadt, vörös íny és a fájdalom.

 

Kezelés nélkül a folyamat fogínysorvadáshoz vezet, a gyulladás átterjed a fogak tartószerkezetére, és a fogak mozogni kezdenek, majd idővel ki is hullanak.

 

Fogkőképződésre hajlamosító tényezők

A fogkőképződés mértéke egyéni adottság, befolyásolja a genetikai hajlam, fogazatunk anatómiája, a nyálunk pH-értéke, a táplálkozás, egyes betegségek (pl. cukorbetegség, anyagcsere betegségek), a hormonok (terhesség, menopausa), a dohányzás, és nagy mértékben a szájápolási szokásaink is.

 

Szájhigiénia

 A fogkő kialakulását legegyszerűbben úgy előzhetjük meg, ha gondot fordítanunk az alapos fogápolásra és rendszeresen ellenőriztetjük fogaink és fogínyünk állapotát, illetve szükség esetén sort kerítsünk a fogkő eltávolításra is. Zsúfolt, torlódott fogaknál nagyobb esélye van a fogkő kialakulásának, ezért érdemes elgondolkoznunk a fogszabályozáson is.

 

Nyálunk pH-értéke

 Egyéni hajlamként nyálunk pH-értéke  is fontos befolyásoló tényező lehet. Az erősen savas pH-értékek tovább gyengítik a fogzománcot, így jobban ki vagyunk téve a fogszuvasodásnak, ezzel szemben a túl alacsony pH-érték inkább a fogkőképződésre hajlamosíthat.

 

Táplálkozás

 Táplálkozásunk jelentős szerepet játszik a lepedék kialakulásában. Cukros és keményítő tartalmú ételek, finomított szénhidrátok fogyasztása után a fogainkhoz átlátszó, ragacsos bevonat (ún. biofilm) tapad. A szájban lévő baktériumok ezzel táplálkoznak, miközben savakat termelnek, amelyek a fogzománc erózióját, vagy akár szuvasodását is okozhatják. Az el nem távolított lepedékből pedig idővel fogkő képződik.

Ha szeretnénk elkerülni a plakk-képződést, mindenképpen csökkentsük a cukor-és keményítőfogyasztást (kekszek, csipszek, pékáruk, tészták, cukrozott italok stb.).

 

Hormonok

 A várandósság alatti hormonális változások hatására megváltozik a nyál összetétele is, védelmező szerepe csökken, így  könnyebben alakulhat ki a fogkő és a fogínygyulladás.

A menopauza idején pedig az ösztrogénszint csökkenése, illetve egyes gyógyszerek szedése vezethet szájszárazsághoz, mely növeli a fogínybetegségek és a fogkő kialakulásának kockázatát, mivel  a nyál tisztító hatása nem tud érvényesülni.

 

 

Milyen gyakran kell a fogkövet leszedni?

 Ahogy írtuk, ez teljes mértékben egyénfüggő. Fogínybetegség, várandósság, fogszabályozás vagy dohányzás esetén gyakrabban (akár negyedévente), átlagos esetben félévente-évente ajánlott bejelentkezni egy professzionális, rendelői fogkőleszedésre.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/