A fogérzékenység gyakori panasz a felnőtt lakosság körében, melyet több dolog is kiválthat,  a túl savas ételektől a fogszabályozásig, de jelezhet komolyabb problémát is.

 

Ha érzékenységet vagy nyilalló, de gyorsan múló fájdalmat tapasztalunk

  • meleg, hideg, édes vagy savas ételek és italok fogyasztása esetén,
  • fogmosás vagy fogselyem használata közben,
  • esetleg hideg levegő belégzésekor,

 

akkor valószínű, hogy mi is fogérzékenységgel küzdünk.

Ezt a panaszt számos dolog kiválthatja, azonban fontos kideríteni, miért váltak érzékennyé a fogaink, mert ettől függ a további kezelés.

 

A fogérzékenységet a fog belső rétege, a dentin szabaddá válása okozza, mely kis tubulusain keresztül közvetlen összeköttetésben áll az idegekkel teleszőtt fogbéllel. Ilyenkor a különböző külső ingerekre a fog fájdalommal reagál.

 

A fogzománc a fog külső védőrétege, mely megvédi fogainkat a különböző káros hatásoktól (pl. elfogyasztott ételekben és italokban lévő cukroktól és savaktól, hőingerektől).

A dentin két módon válhat szabaddá: a zománc lebomlása, illetve a fogíny visszahúzódása miatt.

 

Fogzománc kopása

 

  • Életkorral járó folyamatok

Bár a fogzománc testünk legkeményebb anyaga, az idő múlása és a mindennapos használat rajta is nyomot hagy: a rágás, fogcsikorgatás hatására folyamatosan kopik, vékonyodik, megrepedezik, töredezik.

 

  • Fogerózió

fogerózió alatt a kémiai savhatásra (savas italok, ételek, gyomorsav stb.) bekövetkező fogkopást értjük, melynek során a zománc fokozatosan leépül, kitéve a fogakat a külvilág ingereinek. A fogerózió kialakulásához táplálkozásunk is nagyban hozzájárulhat, pl. szénsavas italok, sok kávé,)  savas gyümölcsök, ecetes saláták fogyasztása.

Az étkezés átalakításával a fogerózió is elkerülhető, mérsékelhető.

Fontos, hogy közvetlenül savas ételek, italok fogyasztása után soha ne mossunk fogat, mert ilyenkor az átmenetileg megemelkedő pH-érték miatt a fogzománc felpuhul és sérülékennyé válik. Helyette inkább öblögessünk vízzel vagy rágjunk cukormenetes rágógumit.

 

Korai stádiumban megfelelő kezeléssel (pl. flouridos lakkozás, fognyaki tömés) csökkenthetők a saverózió tünetei. Előrehaladott állapotban viszont előfordulhat, hogy az érzékenység már csak komolyabb beavatkozásokkal (gyökérkezelés, korona stb.) szüntethető meg.

 

 

Ínyrecesszió

Az íny visszahúzódása részben természetes, élettani folyamat, de összefüggésben lehet egészségügyi vagy szájhigiéniai szokásainkkal is.

 

  • Életkorral összefüggő fogínyrecesszió

Ahogy öregszünk, az ínyünk is elveszti rugalmasságát és egyre nagyobb valószínűséggel húzódik vissza. Emiatt az ínyrecesszió gyakori a negyven év feletti felnőttek körében.

 

Ilyenkor általában nincs más teendőnk, mint a drogériákban is kapható speciális fogkrémek használata, melyek megvédik a fogakat a saveróziótól és csökkentik az érzékenységet.

 

  • Erőteljes fogmosás

Ha túl erősen sikáljuk fogainkat merev szálú, zománckoptató hatású fogkefével, ínyünk irritálódhat, és elkezdhet visszahúzódni a fognyakról. Ennek jelei a „megnyúlt fogak” és a velük járó fogérzékenység.

 

Ilyen esetben a fogérzékenység kezelésének legegyszerűbb módja a fogkefe cseréje egy elektromos vagy puhább sörtéjű fogkefére.

 

  • Fogínybetegség

A fogakon lerakódó fogkő és el nem távolított lepedék szintén az íny visszahúzódását és a fog állandó érzékenységét okozhatja.

 

  • Fogszabályozás

Esetenként az íny visszahúzódása és a fokozott fogérzékenység is a fogszabályozó kezelés egyik velejárója lehet. A fogszabályzó készülék körül ugyanis a fog nehezebben hozzáférhető és tisztítható, így gyakran marad lepedék a fogon és a készülék alkatrészein.

 

Ínyrecesszió esetén először meg kell találni a kiváltó okot, ami a fogíny visszahúzódását okozta. Ha az ínyvisszahúzódás még korai szakaszban van, általában egy professzionális rendelői fogtisztítás-fogkőeltávolítás is elegendő.

Előrehaladott esetben fognyaki tömés csökkentheti a kellemetlen tüneteket.

A visszahúzódott fogíny kezelésére léteznek különböző ínyplasztikai beavatkozások is, melyek lehetővé teszik az ínyvisszahúzódás miatt szabaddá vált foggyökerek újbóli fedését.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/