A fogkőleszedés az egyik leggyakoribb fogászati beavatkozás, amely hozzájárul a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez, mégis rengeteg tévhit és félreértés övezi.
1. tévhit: A fogkőleszedés fájdalmas
Sokan azt gondolják, hogy a fogkőeltávolítás fájdalmas beavatkozás, de ez nem igaz. A modern ultrahangos eszközöknek köszönhetően a kezelés gyors és csak minimális kellemetlenséggel jár. Ha pedig érzékeny fogakkal rendelkezünk, helyi érzéstelenítést is kérhetünk, hogy semmit ne érezzünk a beavatkozás során.
2. tévhit: A fogkőleszedés tönkreteszi a fogzománcot
Gyakori félelem, hogy a fogkőeltávolítás során megsérülhet a fogzománc. Valójában az ultrahangos eszközök rezgő mozgással és finom vízsugarakkal dolgoznak, amelyek csak a megkeményedett lepedéket és egyéb szennyeződéseket távolítják el anélkül, hogy károsítanák a fog felületét.
3. tévhit: A fogkő csak esztétikai probléma
Bár a tiszta, sima, csillogó felszínű fogak esztétikusabbak, mint a fogkőtől elszíneződöttek, a fogkőleszedés legfontosabb célja az ínygyulladás és a fogágybetegségek megelőzése. A fogkő körül megbújó baktériumok hosszú távon súlyos gyulladásokat, foglazulást, sőt, fogvesztést is okozhatnak.
4. tévhit: Évente kell fogkőleszedésre menni.
Ez sem minden esetben igaz, mert a fogkőképződés mértéke egyénenként eltérő, és több tényezőtől függ (pl. szájhigiénia, étkezési és egyéb szokások, genetika). Ezért azoknak, akik hajlamosak a gyorsabb fogkőképződésre, fogágybetegségük vagy implantátumuk van, fogszabályozót viselnek, várandósak, vagy krónikus betegségeik vannak (pl. cukorbetegség), ennél jóval gyakrabban, akár 3-6 havonta is szükségük lehet a professzionális fogtisztításra. Az optimális gyakoriságot a fogorvos vagy dentálhigiénikus határozza meg az egyéni szájüregi állapot alapján, így nem érdemes általános szabályra hagyatkozni.
5. tévhit: Az otthoni fogápolással elkerülhető a fogkőképződés
Bár az alapos fogmosás, fogselyem és egyéb szájhigiéniai eszközök (pl. interdentális fogkefe) használata segít a lepedékképződés csökkentésében, a fogkő kialakulását teljesen elkerülni nem lehet. A nyál ásványi anyagai hozzájárulnak a lepedék megkeményedéséhez, amit csak professzionális fogkőeltávolítással lehet eltávolítani.
6. tévhit: Csak idősebbeknél alakul ki fogkő
A fogkő nem korhoz kötött. Mindenkinél kialakulhat, akár gyermekkorban is, különösen rossz szájhigiénia vagy keményítőben és cukorokban gazdag táplálkozás mellett, illetve, ha genetikai okokból hajlamosabbak vagyunk erre.
7. tévhit: A fogkő csak a fogak látható részén alakul ki
Bár a fogkő leginkább az alsó metszőfogak belső oldalán és az ínyszél közelében látható, valójában az íny alatt is kialakulhat, ami különösen veszélyes lehet, hisz gyorsan tasakképződéshez és fogágybetegséghez vezethet. Az íny alatti fogkő eltávolítása professzionális beavatkozást igényel. A fogkőleszedés tehát nemcsak egy esztétikai beavatkozás, hanem a fogágybetegségek megelőzésének egyik legfontosabb eszköze.
8. tévhit: A fogkőeltávolítás gyengíti az ínyt
Mivel a fogkőeltávolítás során jelentkezhet kisebb vérzés vagy utólagos átmeneti fogérzékenység, sokan attól tartanak, hogy a beavatkozás károsítja vagy gyengíti az ínyt, pedig éppen az ellenkezője igaz! A fogkőeltávolítás célja az íny védelme és egészségének helyreállítása.
A lerakódott fogkő baktériumokkal teli telepeket hoz létre a fogak felszínén és az íny alatt, amelyek folyamatosan irritálják a fogínyt. Ez ínygyulladáshoz vezet, ami vörösséget, duzzanatot, vérzést és érzékenységet okozhat. Ha ez az állapot kezeletlen marad, az íny visszahúzódhat, és akár fogágybetegség is kialakulhat, ami hosszú távon a fogak meglazulását és elvesztését eredményezheti.
Ha szeretnél bejelentkezni fogkőleszedésre, várunk szeretettel rendelőnkben!
☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/