Korábban sok páciens hallhatta, hogy nem kaphat fogászati implantátumot, mert nincs elég csontja, amely kellő stabilitást biztosítana az implantátumok számára. Szerencsére a modern fogászat innovációinak köszönhetően ma már csonthiány esetén is többféle megoldás nyílik a fogbeültetésre és fix fogpótlások kivitelezésére.
A fogvesztés nemcsak esztétikai vagy egészségügyi probléma, hanem jelentős pszichológiai és érzelmi stressz forrása is lehet. A fogak hiánya negatívan befolyásolja a rágást, megnehezíti a táplálkozást, a beszédet, és komoly emésztési problémákat okozhat. A tartós fogatlanság megváltoztathatja az arc megjelenését is, és végleg elveszi a kedvünket a mosolygástól.
A fogászati implantológia egyre rohamosabb fejlődésen megy keresztül, és a különböző innovációk ma már többféle megoldást kínálnak ezekre a problémákra. A fejlett technikáknak, csontregenerációs beavatkozásoknak, valamint az innovatív fogbeültetési eljárásoknak köszönhetően ma már a csökkent csontmennyiséggel rendelkező páciensek is visszakaphatják korábbi életminőségüket.
Mennyi csont szükséges a fogászati implantátum beültetéséhez?
A sikeres fogbeültetéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű csont. A csontnak elegendőnek kell lennie nemcsak az implantátum befogadására, hanem a szükséges hosszú távú stabilitás biztosítására is.
Ami a csont vastagságát illeti, általában legalább 1-2 mm csont szükséges az implantátum körül. Ez biztosítja a stabilitást és segít elkerülni a csont lebomlását. A mennyiség azonban változhat az implantátum fogívben elfoglalt helyzetétől és a fogorvos által alkalmazott speciális technikáktól függően. (Például az elülső régióban lévő implantátumok esetében, ahol a rágási erők kisebbek, kevesebb csont is elegendő lehet, mint a hátsó régióban, amely nagyobb terhelésnek van kitéve.)
A csont magassága is fontos a stabil rögzítéshez. Az implantátumnak legalább 8-10 mm csontmagasságra van szüksége a megfelelő stabilitás érdekében, bár egyes esetekben rövidebb implantátumok is alkalmazhatók. A mennyiség mellett a csontsűrűség is döntő tényező. A sűrű, ásványi anyagokban gazdagabb csont erősebb fizikai támaszt nyújt, és elősegíti a csont implantátummal való integrációját, amely kritikus az implantátum hosszú távú stabilitása szempontjából. A sűrűbb csontok erősebbek, rugalmasabbak és kevésbé hajlamosak a törésre, leépülésre, ezáltal jobban támogatják a műgyökér megfelelő működését, megőrzését.
A csonthiány kockázata
Elegendő csont hiányában az implantátum nem tud biztonságosan beépülni, nem rögzül kellő stabilitással, ami növeli a korai vagy későbbi kilökődés, túlterhelés okozta meghibásodás, illetve periimplantitis kockázatát. A csontpótlásra ezért különösen nagy hangsúlyt kell fektetni az állcsontok azon területein, ahol a csont eredetileg is vékonyabb vagy porózusabb, szivacsosabb szerkezetű (pl. az elülső fogak vagy alsó és felső őrlőfogak területén) és a fogvesztést követően hajlamosabb a gyors leépülésre.
Lehetőségek csonthiány esetén
Ha a rendelkezésre álló csontállomány mennyisége vagy minősége nem elégséges, akkor az implantátum beültetésének egyik opciója a csontpótlás.
Csontpótlás
Az alsó állcsont esetében állcsontgerinc növelésről (csont augmentáció), míg a felső állcsont esetében arcüregemelésről (sinus lift) beszélhetünk. A hiányzó csontállomány pótlására egyaránt alkalmazhatunk mesterséges és természetes anyagokat, és többféle csontregenerációs technika közül is válogathatunk. A csontszövet-transzplantáció lehet autológ , azaz a csontpótláshoz használt csontszövet a pácienstől származik (csípőcsontból, sípcsontból vagy állkapocsból), vagy állati eredetű (xenograft) csontanyag ( pl. szarvasmarha) Emellett szintetikus (alloplaszt) anyagok is serkentik a csont, melyek egyrészt a csonthoz nagyban hasonló összetétellel rendelkeznek.
A fájdalommentes beavatkozás egy kis bemetszéssel felnyitjuk az érintett ínyszakaszt, majd ezen a csontablakon keresztül helyezzük be a csontpótló anyagot (szintetikus csontgraftot) a megfelelő helyre. A csontok regenerálódásához szükséges idő attól függően változik, hogy mennyi csont hiányzik. Kis területeken a csont regenerálódási ideje 3 és 6 hónap között változik, míg nagyon nagy területeken 12 és 18 hónap között. Az implantációra ezt követően kerülhet sor. Egyes esetben (kis mértékű csonthiány esetén) a csontpótlás egyidőben is történhet a fogbeültetéssel.
Amennyiben csontpótlásra van szüksége, forduljon hozzánk bizalommal!
☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/