Az egyik leggyakoribb félelem a fogbeültetés kapcsán, hogy a beavatkozás és az azt követő gyógyulás fájdalmas.

A műtét szó hallatán a legtöbb ember számára a fogászati ​​implantátum beültetése, azaz a  csavar behelyezése az állcsontba automatikusan komplikált és kockázatos beavatkozásnak tűnik.

Megnyugtatásul – sokéves tapasztalattal és számtalan behelyezett implantátummal a hátunk mögött – kijelenthetjük, hogy a  fogászati ​​implantátum beültetése biztonságos, gyors és teljesen fájdalommentes beavatkozás.

A műtét csak csekély, átmeneti kellemetlenséget okoz, és pár nap elteltével zökkenőmentesen térhetünk vissza a megszokott életünkhöz.

 

 

Fáj a fogászati ​​implantátum beültetése?

 

Bár a fogbeültetést már hazánkban is évtizedek óta rutinosan, 97-98%-os sikerességgel végzik, még mindig sokan tartanak az implantáció által okozott fájdalomtól és szövődményektől.

A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, ezáltal az implantátum behelyezési területe teljesen elzsibbad, és az injekció után általában már nem érzünk semmit, legfeljebb enyhe nyomást a műtét során.

Bár a fogbeültetés is szájsebészeti műtétnek számít, jóval kevésbé kellemetlen és gyorsabb gyógyulással kecsegtet, mint a többi szájsebészeti műtét (akár egy foghúzás vagy bölcsességfog eltávolítás), mivel ez esetben nem gyulladásban lévő szöveteket műtünk. Ez a fajta beavatkozás nem hagy nyílt sebet, sem fertőzött vagy gyulladt területet a szájban.

A visszajelzések alapján sok olyan páciens van, aki az érzéstelenítés elmúltával semmilyen kényelmetlenséget nem érez.

Természetesen minden eset egyedi, és a beavatkozást egyéni érzékenységünk, „fájdalomküszöbünk”, hozzáállásunk, de akár korábbi tapasztalataink is befolyásolják. És persze az sem mindegy, hogy egy vagy 4-5 implantátumot helyezünk be egyidejűleg.

 

Fáj az implantátum beültetése után?

 

A műtét utáni első 12 órában előfordulhat, hogy a műtött terület megduzzad vagy vérzik, de ez szervezetünk teljesen normális reakciója, ahogy az is, hogy 1-2 napig tapasztalhatunk némi fájdalmat is, ami 1-1 szem fájdalomcsillapítóval jól kezelhető.

A lágyszövetek közötti vérömleny kialakulása miatt, a duzzanat mellett az érintett területen előfordulhat az arcbőrünk kékes-lilás elszíneződése is, de ez is átmeneti jelenség.

Arra is érdemes felkészülnünk, hogy a maximális gyulladás általában kicsit később jelentkezik, így normális, ha a terület 72 óra elteltével duzzadtabbnak tűnik és a fájdalom is emelkedhet. Ez azonban átmeneti jelenség, ne ijesszen meg minket, a tünetek fokozatosan enyhülnek, és nagyjából egy hét múlva eltűnnek.

A duzzanat és a fájdalom csökkentése érdekében érdemes az arcot hűteni / jegelni, de arra vigyázzunk, hogy a bőrt ne hűtsük túl, ezért csavarjuk valamilyen puha textíliába.

 

Mit szabad enni fogbeültetés után?

 

Ami biztosan kerülendő az első pár nap, azok a nyers tejtermékek, a fűszeres, illetve az apró magvas ételek (pl. szezámmag, mák, bogyós gyümölcsök), melyek könnyen bekerülnek a sebbe és gyulladást okozhatnak.

Az első napokban tartózkodjunk a kemény, erős rágást igénylő ételektől, és inkább a puha ételek; levesek, pürék, főzelékek, turmixolt ételek fogyasztása javasolt.

 

Fogmosás, szájhigiénia implantáció után

 

Az alapos szájhigiénia elengedhetetlen a gyors, szövődménymentes sebgyógyuláshoz. Puha sörtéjű fogkefével óvatosan mossunk fogat, és használjunk antibakteriális szájöblítőt, de arra ügyeljünk, hogy az első nap ne öblögessünk, zubogtassunk. A sebet közvetlenül ne dörzsöljük a fogkefével a varratszedésig.

 

Általános tanácsok implantáció után

 

  • A sebet kíméljük, ne szívogassuk
  • Első napokban lehetőleg pihenjünk, ne végezzünk fizikai munkát, ne emeljünk, sportoljunk és ne menjünk szaunába, szoláriumba
  • Mindenképpen kerüljük a dohányzást, a kávét és az alkoholt!

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/