A fogászati héjak egyre népszerűbbek az esztétikai fogászatban, mivel olyan esetben is lehetővé teszik a mosoly gyors és látványos átalakítását, amely korábban csak fogszabályozással vagy koronával volt kivitelezhető.
A héjak segítségével javítható a fogak színe, a formája, a fogszerkezet károsodása, megszüntethetők a különböző sérülések és aszimmetriák.
A hajszálvékony héjak a fogak külső felszínét borítják be, így nincs szükség a fogak lecsiszolására, mint a korona esetében, az előkészítés csupán minimális fogzománc elvételt igényel.
Két fő típust különböztetünk meg: a direkt héjakat, amelyeket kompozit anyagból készítenek a rendelőben, és a kerámiahéjakat (porcelánhéjakat), amelyeket fogtechnikai laboratóriumban készítenek.
Blogunkban részletesen tárgyaljuk mindkét típus előnyeit és hátrányait.
Mikor érdemes direkt héjat választanunk?
A direkt héj viszonylag gyors és kevésbé költséges eljárás, mint a kerámiahéj, mivel nem igényel fogtechnikai laboratóriumi munkát.
A héj készítése a fogászati rendelőben történik, és elegendő hozzá egyetlen látogatás.
A fog előkészítése után a fogorvos több rétegben viszi fel a kompozit gyanta anyagot a fogra és kék fényű lámpával világítja meg, hogy megszilárduljon.
A fogra felvitt rétegek segítségével esztétikusabbá tehető az adott fog formája, mérete vagy színe.
A fogorvos a rétegezés során folyamatosan formázza és alakítja az anyagot, hogy a héj tökéletesen illeszkedjen és természetesen élethű megjelenést biztosítson
A kompozit anyagokat különböző színű pigmentekkel látják el, hogy a szomszédos fogak színéhez leginkább illeszkedő árnyalatot kapjuk.
A kompozit héj jellemzően a frontfogak kisebb hibáinak leplezésére alkalmas (pl. élpótlás).
Mivel anyaga kevésbé tartós és idővel hajlamos a kopásra és elszíneződésre, esetleg felülete mattá válik, gyakrabban kell cserélni vagy javítani. Ugyanakkor sérülés, kopás vagy elszíneződés esetén könnyen, egy ülésben javítható a rendelőben.
Bár a modern kompozit anyagok nagyon természetesnek tűnnek, a kerámiahéjak szebben imitálják a valódi fogak fényáteresztő képességét és színét, így tartóssága mellett esztétikai szempontból is a kerámiahéj lehet a jobb választás.
Mikor érdemes kerámia héjat (porcelánhéjat) választanunk?
A kerámia héjak, közismertebb nevükön porcelánhéjak, rendkívül népszerűek az esztétikai fogászatban, mivel fényáteresztő képességüknek köszönhetően tökéletes élethűséggel utánozzák a természetes fogzománcot.
A hajszálvékony, esztétikus préskerámiából készülő lemezeket a fogtechnikus egyedi lenyomat alapján, laboratóriumban készíti el, ezért a kerámiahéj a direkt héjnál több időt és rendelői látogatást igényel.
A kerámiahéjak rendkívül sokoldalúak és számos esztétikai fogászati problémára kínálnak megoldást. Kiválóan alkalmasak a fogak színének, formájának és méretének javítására, a hézagok és torlódások kezelésére, valamint a felületi hibák vagy szerkezeti sérülések elfedésére. Ilyenek például a gyökérkezeléstől elszürkült fogak, az elszíneződött, zománchibás fogak, letört vagy töredezett szélű fogak, ferdén álló vagy a többitől zavaróan eltérő méretű fogak stb.
A porcelánhéjak előnye a koronával szemben, hogy esetükben nincs szükség a fogak teljes lecsiszolására, csak minimális (átlagosan 0,3 – 1mm vastag) foganyagveszteséggel járnak.
A kezelések teljes mértékben fájdalommentesek és a felhelyezést követően fogunk mind esztétikailag, mind funkcionálisan teljes értékű lehet!
A kerámiahéjak rendkívül tartósak és ellenállóak. Kevésbé hajlamosak a kopásra és az elszíneződésre, mint a kompozit héjak, ami hosszabb élettartamot eredményez.
A kerámiahéjak hátránya a hosszabb elkészítési idő, valamint a magasabb ár, mivel a készítésükhöz fogtechnikai laboratóriumra van szükség, és az anyagköltség is magasabb.
Ha a kerámiahéj esetleg megsérül, a javítása is nehezebb és költségesebb, mint a kompozit héjak esetében. Gyakran teljes cserére van szükség, ami további költségeket jelenthet.
Direkt vagy kerámia héj? Melyiket válasszuk?
A választás mindig saját egyedi igényeinktől, elvárt esztétikai eredménytől, fogazatunk állapotától, és persze anyagi lehetőségeinktől függ.
A kompozit héjak gyors és költséghatékony megoldást nyújtanak, míg a kerámiahéjak tartósabbak és esztétikailag kifinomultabbak. Fontos, hogy a döntést megelőzően konzultáljunk fogorvosunkkal, aki személyre szabott tanácsokat tud adni a legmegfelelőbb opció kiválasztásában.
Bármelyik héj mellett is döntünk, mindkét típus jelentős javulást hozhat a mosolyunk esztétikájában és önbizalmunkban, így érdemes mérlegelni a lehetőségeket és megtenni a szükséges lépéseket a szebb, harmonikusabb mosoly érdekében.
Szeretettel várunk rendelőnkben!
Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!
☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/