Mi is az a reflux?

 

A reflux (GERD) napjaink egyik leggyakoribb betegsége, mely a felnőtt lakosság 20-30%-át érintheti.  Savas reflux esetén a gyomor és a szájüreg közötti nyelőcső záróizma nem zár megfelelően, a savas gyomortartalom pedig rendszeresen visszaáramlik a nyelőcsőbe, valamint a szájüregbe.

Mindez a gyomorégés, köhögés, torokfájás mellett, kellemetlen, fájdalmas égető érzést okoz a nyelőcsőben, és keserű, savas ízérzést a szájüregben.

 

Miért veszélyes a reflux a fogakra?

 

Normál körülmények között a szájüreg pH értéke 7-es, vagyis enyhén lúgos. A gyomorsav pH értéke viszont 2-es, tehát erősen savas kémhatású, azaz semmi keresnivalója a szájban.

A savas pH elősegíti a fogak legkülső rétege, a zománc demineralizációját, és a fogak erózióját.

Ez a folyamat nagyon alattomos, hisz főleg éjszaka, fekvő helyzetben hosszú órákon keresztül juttat vissza kis mennyiségű gyomorsavat a szájüregbe, amikor eleve csökken a fogakat védő nyáltermelés is. Mindez folyamatos eróziós munkát végezve a fogzománcon, hosszú távon kiszolgáltatva a káros külső hatásoknak és baktériumoknak.

A sav szájüregbe jutása miatt, elsősorban a nagy őrlőfogak és a felső metszőfogak belső felszínén, illetve rágófelületén láthatók felmaródások.

Ezáltal a fogzománc elveszti ásványianyag-tartalmát, folyamatosan kopik, vékonyodik, rétegről rétegre gyengítve a fogakat és szabaddá téve zománc alatti dentint, vagy végső esetben akár az idegekkel teli fogbelet is.

 

Első jel: elszíneződések

 

Kezdetben, amikor a sav demineralizálja a fogzománcot, a fogak elvesztik fényüket és fehér folt jelenhet meg a felszínükön. A fogak elszíneződésének leginkább a metsző-és szemfogak vannak kitéve. Ha a savas közeg tartósan fennáll, ez a folt elsötétül, és barnás vagy fekete színt kap.

A reflux általi gyomorsav gyakran okozza a fogak sárgulását is. Ez azért fordul elő, mert a fogzománc alatti réteg, a dentin sárga, és ahogy a fogzománc fokozatosan eltűnik, a dentin eredeti színe egyre inkább észrevehető.

 

Második jel: fogérzékenység

 

A reflux másik negatív hatása a fogakra a fogérzékenység megjelenése. Ilyen esetben a meleg vagy hideg, esetleg fűszeres, savas ételek és italok fogyasztása is kellemetlenséget, fogba nyilalló fájdalmat okoz. Ennek oka a fogzománc felszívódása, mely egyfajta hőszigetelőként működik a dentin számára. A dentin egy porózus fogszövet, mely számtalan kis csatornán keresztül közvetlen összeköttetésben van az idegekkel teli fogbéllel (pulpával), ez okozza a külső hatásokra fellépő fájdalmat.

 

Harmadik jel: fogszuvasodás

 

Ahogy a demineralizáció előre haladtával már nem védi zománc a fogat, és a dentin is érintetté válik, kiszolgáltatva a fogat a fogszuvasodást okozó baktériumoknak. Mindez már fájdalommal is járhat, így általában ez az a pont, amikor eljutunk a rendelőbe.

 

Negyedik jel: fogíny-és nyálkahártya panaszok

 

A savgőz irritálja a nyálkahártyát és a fogínyt, és akár fogínygyulladást, illetve fájdalmas fekélyeket, sebeket okozhat a nyálkahártyán. Emellett megváltoztathatja a száj egészséges flóráját is, elősegítve a gombás fertőzések megjelenését, amelyekre jellemző a fehér plakkok megjelenése a nyálkahártyán, vagy vöröses elváltozások.

 

Fogorvosi tippek reflux esetén

 

Ilyen elsődleges teendő magának a refluxnak a kezelése, hisz a fogak kezelése legfeljebb tüneti kezelés lehet.

Természetesen fontos, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a helyes fog-és szájápolásra, rendszeres fogászati kontrollra.

Használjunk fluoridtartalmú, illetve remineralizáló fogkrémeket, valamint savmegkötő szájöblítőket.

Minimalizáljuk a savas ételek és italok fogyasztását (gyümölcslevek, szénsavas és alkoholos italok, kávé stb.). Az italok esetében használjunk szívószálat!

Savas hatású ételek és italok fogyasztása után 20-30 percig ne mossunk fogat! Érdemes naponta többször csapvízzel vagy szódabikarbónás vízzel öblögetni, hogy a savas hatás enyhüljön.

Kis fejű, puha sörtéjű fogkefével mossunk fogat!

Kissé megemelt fejjel, vagy lehetőleg a bal oldalunkra fekve aludjunk.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/