+36 70 600 1005 • Székesfehérvár, Széchenyi u. 80-82. info@najudent.hu

A bölcsességfog eltávolítás sokak számára ijesztő beavatkozásnak tűnik, pedig a mai, korszerű szájsebészeti eljárásokkal gyors, kíméletes és teljesen fájdalommentes lehet.  Természetes, hogy a műtét előtt számtalan kérdés merül fel bennünk, például a „Meddig fog fájni utána?”, vagy a „Milyen szövődményekre érdemes ügyelni?” Blogunkban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a műtét utáni napokra és hetekre.

 

Meddig fájhat a bölcsességfog helye?

A bölcsességfog műtét utáni fájdalom a beavatkozás természetes velejárója – nem szövődmény, hanem a gyógyulási folyamat része. A panaszok mértéke és időtartama azonban sok tényezőtől függ: a fog elhelyezkedése, a csont vastagsága, az esetleges gyulladás mértéke, és persze az egyéni érzékenység is nagyban befolyásolja a regenerációt.

Általános gyógyulási menetrend:

1–3 óra: Az érzéstelenítő hatása elmúlik, enyhe fájdalom jelentkezhet.

1–2 nap: A fájdalom és a duzzanat ilyenkor a legerősebb, de fájdalomcsillapítóval, a műtött terület hűtésével jól kezelhető.

3–7 nap: A panaszok enyhülnek, a duzzanat és elszíneződés fokozatosan visszahúzódik.

3–4 hét: Az íny regenerálódik, a seb bezárul.

6–12 hónap: A csont kitölti az üreget, a szövetek teljesen helyreállnak.

Az alsó bölcsességfogak eltávolítása általában nehezebb és hosszabb gyógyulási idővel jár, mivel az alsó állkapocs csontozata erősebb, tömörebb. Ilyenkor akár 1–2 hétig is tarthat a fájdalom, különösen, ha a fog nehezen hozzáférhető volt vagy gyulladt állapotban kellett eltávolítani.

Fontos: Ha a fájdalom napok múlva sem enyhül, vagy épp fokozódik, minél előbb jelezzük a kezelőorvosunknak!

 

Milyen szövődmények fordulhatnak elő?

A legtöbb bölcsességfog-műtét teljesen panaszmentesen gyógyul, de ritkán előfordulhatnak komplikációk. Ezek ismerete segíthet abban, hogy időben észrevegyük a bajt, és elkerüljük a hosszabb távú kellemetlenségeket.

 

Fogmedergyulladás

Ha a fájdalom 3–5 nappal a műtét után hirtelen felerősödik, lüktetővé válik és kisugárzik a fül, halánték vagy állkapocs felé, esetleg láz is társul hozzá, fogmedergyulladásra (alveolitis) kell gyanakodni.
Ennek oka gyakran a sebben képződött vérrög kiesése, illetve a sebbe jutó baktériumok okozta fertőzés. Ezért tilos szívogatni, öblögetni vagy piszkálni a húzás helyét az első napokban. Ez a szövődmény csakis szakszerű orvosi kezeléssel gyógyítható; jellemzően sebkezeléssel, fertőtlenítéssel, antibiotikummal.

 

Szájzár

Az elhúzódó szájnyitás vagy az érzéstelenítő tű által okozott mikrosérülés könnyen vezethet a rágóizmok befeszüléséhez, amelyet szájzárként érzékelünk.
A szájzár kellemetlen lehet, de a megoldás nem a pihentetés, hanem az óvatos mozgatás: például rágással, beszéddel, állkapocstornával lehet elősegíteni a gyógyulást.

 

Idegsérülés

Különösen alsó bölcsességfogaknál fordulhat elő, hogy a foggyökér közel van a mandibuláris (állcsonti) ideghez. Ritkán a műtét során ez az ideg érintett lehet, ami zsibbadást, bizsergést okozhat az alsó ajkakban, állban vagy a nyelv egy részén.
A legtöbb esetben ez átmeneti állapot, de előfordulhat tartósabb tünet is.
Ezért fontos, hogy komolyabb esetekben 3D CBCT (CT-felvétel) készüljön a műtét előtt, amelynél a szájsebész pontosan látja az idegek lefutását és a gyökerek helyzetét.

 

Arcüreg megnyílása

A felső bölcsességfogak gyökerei gyakran közel helyezkednek el az arcüreghez. Ha a fog eltávolításakor ez a vékony csontos fal megsérül, az arcüreg megnyílhat.
Ezt speciális próbával lehet ellenőrizni (pl. orrfújás teszt). Ha bebizonyosodik a megnyílás, a sebet azonnal zárni kell, hogy ne alakuljon ki gyulladás vagy orrüregi fertőzés.

A szövődmények elkerülésében nagy szerepe van a szakértelemnek, a tervezésnek és a modern technológiának. Rendelőnkben a bölcsességfog-műtéteket maximális odafigyeléssel és empátiával, helyi érzéstelenítésben, CBCT-alapú tervezéssel, kíméletes technikával és nagy tapasztalattal végezzük.

 

Szeretettel várunk a Najudentben!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/