A fogszuvasodás az egyik leggyakoribb fogászati probléma, mégis rengeteg tévhit kering róla. Fontos, hogy tisztában legyünk a valósággal, hiszen így megelőzhetjük a kellemetlen fogproblémákat és elkerülhetjük a felesleges fájdalmakat.
1. A fogszuvasodást az édességek okozzák.
Tévedés!
Sokan azt hiszik, hogy a fogszuvasodás kizárólag a cukorfogyasztás következménye, pedig valójában minden finomított szénhidrát – például kenyér, tészta, burgonya, csipsz vagy gyümölcslé – hozzájárulhat a kialakulásához. Az étkezés során a szájban található baktériumok savakat termelnek, amelyek idővel meggyengítik a fogzománcot, elősegítve a fogszuvasodást. A cukor tehát nem az egyetlen „bűnös”, hanem minden olyan étel, amely savas közeget teremt a szájüregben. Akár a reflux is kiválthat fogszuvasodást, mivel a betegség során a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe és a szájüregbe, ami idővel felmarhatja a fogzománcot.
2. Minden étkezés után mielőbb mossunk fogat!
Ellenkezőleg!
Bár a megfelelő szájhigiénia rendkívül fontos, az étkezés utáni azonnali fogmosás akár káros is lehet, különösen savas ételek és italok (pl. kávé, citrusfélék, üdítők) fogyasztása után. Ilyenkor ugyanis a fogzománc átmenetileg felpuhul, és ha ez idő alatt mosunk fogat, a fogkefe sörtéi könnyen kárt tehetnek benne. Érdemes 30 percet várni, hogy a fogzománc remineralizálódhasson, és addig inkább vízzel öblögetni vagy cukormentes rágót rágni.
3. Ha van lyukas fogunk, azt biztosan észrevesszük.
Sajnos nem mindig!
A fogszuvasodás a kezdeti stádiumban általában fájdalommentes, és sokáig észrevétlen maradhat. Hideg vagy meleg ételekre való érzékenység ugyan jelezheti a problémát, de ez könnyen összetéveszthető más fogászati problémákkal, például fogerózióval is. Ha a szuvasodás eléri a dentint, majd a fogbelet és az idegeket, spontán fájdalom, majd intenzív, kisugárzó fogfájás alakulhat ki, ami már gyökérkezelést is igényelhet. Rendszeres fogászati kontrollal azonban a szuvasodás még időben felfedezhető és kezelhető!
4. A tömött fog már nem szuvasodhat.
Ez sajnos nem igaz!
A tömések tartósak, de nem örök életűek, és – szájápolási szokásink, genetikánk, életmódunk függvényében – a tömés körül vagy alatt is kialakulhat másodlagos szuvasodás. Éppen ezért fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, hogy időben felfedezzük az esetleges újabb elváltozásokat.
5. A tejfogak szuvasodása nem probléma, hiszen úgyis kiesnek.
De igen, nagyon is fontos odafigyelni rájuk!
A tejfogak vékonyabb zománccal rendelkeznek, így kevésbé ellenállóak a baktériumokkal szemben, és ha kezelés nélkül hagyjuk őket, a fertőzés átterjedhet a többi fogra is. Ezen kívül a tejfogak fenntartják a helyet a maradó fogak számára, így idő előtti elvesztésük fogtorlódáshoz és harapási problémákhoz vezethet.
6. A fogszuvasodást nem lehet elkapni.
De igen, el lehet!
Mivel a fogszuvasodást baktériumok okozzák, ezek nyálcserével sajnos átadhatók. Egy közös pohár, evőeszköz, fogkefe vagy akár csókolózás során is átkerülhetnek egyik emberről a másikra. A Streptococcus mutans baktérium például felelős a szuvasodásért, és ha egy partner aktívan fertőzött ezzel a baktériummal, csókolózás során átadhatja a másik félnek.
7. A fogszuvasodás genetikai adottság, nem lehet ellene tenni.
Nem igaz!
Bár az öröklött tényezők – például a zománc vastagsága vagy a nyál összetétele – befolyásolhatják a fogak ellenálló képességét, a megfelelő szájhigiénia, a rendszeres fogászati kontroll és az egészséges táplálkozás jelentősen csökkentheti a szuvasodás kockázatát.
8. A fogszuvasodás visszafordíthatatlan.
Nem teljesen igaz!
A kezdeti stádiumban lévő fogszuvasodás, amikor a zománc még csak ásványi anyagokat veszít, részben visszafordítható fluoridos kezeléssel és megfelelő szájápolással. Azonban, ha a szuvasodás már elérte a dentint, akkor a folyamat valóban visszafordíthatatlanná válik, és fogászati beavatkozásra van szükség.
Ne dőljünk be ezeknek a hiedelmeknek, hanem figyeljünk a helyes szájápolásra, a megfelelő táplálkozásra és a rendszeres fogászati ellenőrzésekre! Ha időben észleljük a problémát, sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.
Ha szeretnél bejelentkezni állapotfelmérésre, várunk szeretettel rendelőnkben!
☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/