Milyen fogszabályozó típusok vannak?

 

A piacon jelen lévő számtalan fogszabályozó készülék között alapvetően két típust különböztethetünk meg: a rögzített és kivehető készülékeket – de ezeken belül is többféle technológiát különböztethetünk meg, illetve a készülékek anyagaiban is lehetnek eltérések.

 

Gyermekkori fogszabályozás

1. Éjszakai kivehető fogszabályzó

 

Ezt a típusú kivehető fogszabályozót kizárólag gyermekkorban, általában előkezelésként alkalmazzuk, mivel elsősorban az állcsontok fejlődésére hat, és – a rögzített fogszabályozó készülékkel szemben – csak korlátozott fogmozgatásokat lehet elérni vele.

Az időben megkezdett kezelés könnyebb kiinduló állapotot teremt a későbbi, rögzített készülék számára, azáltal, hogy képes tágítani a fogívet, vagy fékezni az állcsontok növekedését, illetve jól kezel bizonyos harapási rendellenessségeket is.

 

Fogszabályozás gyermek-és felnőtt korban

 

2. Hagyományos, rögzített fogszabályzó

 

A legköltséghatékonyabb, legelterjedtebb fogszabályozó készülék, a  hagyományos „fém fogszabályozó”, ahol elasztikus gumikarikákkal (vagy fém ligatúrákkal) rögzítik a drótívet (fém huzalt) a fog külső felszínére ragasztott bracketekben.

A kezelés során ennek a huzalnak a feszítésével közelítik egymáshoz a fogakat, és alakítják ki az új fogsor vonalát. Idővel ezek a gumik megmerevednek, elfáradnak, elszíneződnek, ezért viszonylag gyakran, minden aktiválás alkalmával (kb 4 hetente) cserélni kell őket.

 

 

3. Önligírozó rögzített fogszabályozó

 

A hagyományos fogszabályozóval ellentétben, az modernebb ún. önligírozó fogszabályozó készülékeknél nincs szükség gumikarikákra a rögzítéshez; ezt a feladatot egy speciális zárszerkezet látja el a bracket-eken. Ez a készülék folyamatosan, lágyabb erőkkel hat a fogakra, így hatékonyabb és kényelmesebb, és rövidebb idő alatt érhető el vele a kívánt eredmény- még komplikáltabb esetekben is.

Ennél a készüléknél az anyag összetételében is választhatunk: a bracketek készülhetnek fémből, illetve esztétikus porcelánból, sőt az íveket is kérhetjük fehér színben.

 

4. Kivehető láthatatlan fogszabályzó

 

Az átlátszó kivehető készülékeknél egy áttetsző orvosi műanyagból készült sín mozgatja a fogakat a megfelelő irányba, melyeket legalább a nap 22 órájában viselni kell, ám szükség esetén praktikusan kivehető. A CAD-CAM technológiával készített sínek átlagosan 2 hét alatt elérik a kívánt hatást, ezután egy új sín folytatja a fogak a formázását. (Egy kontroll alkalmával egyszerre több sínt is előre megkapunk, így elég 6-8 hetente felkeresnünk a fogorvosunkat.) A kivehető sínekkel nemcsak kevésbé fájdalmas a kezelés, de a kezelési idő is jelentősen lerövidül, és akár feleannyi idő alatt érhetjük el a tökéletes végeredményt, mint a hagyományos fogszabályzókkal.

 

 

5. Nyelv felöli készülékek

 

A nyelv felöli fogszabályozók  ugyanolyanok, mint a hagyományos fém fogszabályozók, annyi különbséggel, hogy a brekettek és a drótívek a fogak belső felén helyezkednek el, így az kívülről nem láthatók.

A készülék hátránya, hogy nehezebb megszokni, általában hosszabb a kezelési idő (nagyfokú eltérések esetén nem is javasolt), és a tisztán tartásuk is nagyobb odafigyelést igényel.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/