+36 70 600 1005 • Székesfehérvár, Széchenyi u. 80-82. info@najudent.hu

Az éjszakai fogfájás sok kellemetlenséget és álmatlan éjszakát okozhat. Ha el is érjük az átmeneti megkönnyebbülést, akkor is arra figyelmeztet, hogy valami nincs rendben a szánkban, és ideje mielőbb fogorvoshoz fordulni!

A fogfájás az egyik leggyakrabban előforduló fájdalom, amellyel sokan találkozhattunk. Jellemzője, hogy igen intenzív, néha már elviselhetetlennek tűnik, de még rosszabb, ha éjszaka tör ránk, amikor se orvoshoz nem tudunk fordulni, se pihenni tőle, ezáltal lelkileg és fizikailag a végletekig kimeríthet minket.

 

Miért olyan intenzív a fogfájás?

A fogfájás azért olyan intenzív, mert a fogak belsejében található fogbélben rengeteg érzőideg található, amelyek közvetlenül az agyba továbbítják a fájdalomjeleket. Ennek a rendkívül érzékeny idegi hálózatnak evolúciós okai vannak, hogy azonnal figyelmeztessen a szájüregben fellépő problémákra, segítsen megelőzni a súlyosabb szövődményeket, fertőzéseket, és ne veszélyeztesse a létfenntartást biztosító táplálkozást. A fogfájásnak számtalan formája van, az enyhe, tompa vagy időszakosan nyilalló fájdalomtól a hasogató, lüktető, kisugárzó fájdalomig, amely folyamatosan vagy időszakosan érezhető a fogakban, a fejben, az állkapocsban vagy a fülben. A fogfájással összefüggő tünetek evés vagy ivás (különösen hideg, meleg, savas és édes ételek, italok esetén), fogmosás és alvás közben fokozottan jelentkezhetnek, de a fájdalom akár álmunkból is felébreszthet minket.

 

Miért fáj jobban éjszaka a fog?

Az erős fogfájás soha nem kívánatos, de a nap utolsó óráiban és pihenéskor okozza a legnagyobb kényelmetlenséget, és zavarhatja vagy teljesen ellehetetlenítheti az alvást is. Hogy miért fokozódik a fogfájás éjszaka, annak több oka is lehet. Amikor lefekszünk, a fekvő helyzet miatt a vérnyomás megemelkedik a fej és a fogak területén. A megnövekedett véráramlás fokozhatja a gyulladt fogbélben, az idegvégződésekben vagy a környező szövetekben fellépő nyomást, ami erősítheti a fájdalomérzetet. A nap végére testhőmérsékletünk is megemelkedik. A hő hatására ezek az erek kitágulnak, hozzájárulva a nagyobb véráramláshoz ezen a területen. Emellett napközben a különféle tevékenységek és zajok elterelhetik a figyelmünket a fájdalomról. Éjszaka, amikor csend és nyugalom van, kevesebb külső ingert, zavaró tényezőt észlelünk, így a fájdalomérzet is erősebbnek tűnik.

 

Mi okozhat éjszakai fogfájást?

Ez a típusú fájdalom leggyakrabban akkor jelentkezik, amikor az idegekkel teli fogbél begyullad (pulpitis), és a fertőzött gyökércsatorna, valamint a fog körüli szövetek komoly fájdalmat okozhatnak.

A fogbélgyulladás leggyakoribb okai a következők:

  • Előrehaladott fogszuvasodás (a fogszuvasodás következtében baktériumok és toxinok jutnak be a fogbélbe, irritációt és gyulladást okozva)
  • Törött, megrepedt fog (repedések és törések lehetővé teszik a baktériumok behatolását a fogbélbe, ami gyulladást válthat ki.)
  • Fogat ért trauma (pl. ütés, baleset vagy fogcsikorgatás, korona előkészítő fogcsiszolás)
  • Fogágybetegség (a fog körüli szövetekből átterjedhetnek a fogbélre, gyulladást okozva)
  • Tömések, fogászati beavatkozások (mély fogtömések vagy ismételt fogászati beavatkozások során a fogbél közelében lévő idegek irritálódhatnak)

De okozhat éjszaka is jelentkező fogfájást előtörő fog (gyerekeknél), növekedésben elakadt bölcsességfog,  arcüreggyulladás, középfülgyulladás és hasonló állapotok, amelyek a szájüreg és az állkapocs környékén okoznak gyulladást.

 

Hogyan lehet csökkenteni a fogfájást éjszaka?

Mindenekelőtt le kell szögezni, hogy az éjszakai fogfájás esetén a lehető leghamarabb fel kell keresnünk egy fogorvost! A fogbélgyulladás az esetek többségében gyökérkezeléssel kezelhető és a fog megmenthető, de a szövődmények elkerülése érdekében nem érdemes halogatni a beavatkozást. Bármilyen otthoni gyógymód csak átmeneti enyhülést jelenthet, ráadásul a késlekedés komolyabb problémákhoz vezethet, amely akár fogvesztéssel is járhat.

  • Fej megemelése: Aludjunk több párnával vagy félig ülő helyzetben, hogy a fejünk magasabban legyen a testünknél. Ez csökkentheti a vérkeringést a fej és a fogak környékén, mérsékelve a nyomást és a fájdalmat.
  • Gyógyszeres fájdalomcsillapítás: A vény nélkül kapható ibuprofen vagy paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók, segíthetnek enyhíteni a fájdalmat és csökkenteni a gyulladást.
  • Jég vagy hideg borogatás: Helyezzünk jégakkut vagy hideg borogatást az érintett területre kívülről. A hideg támogatja a véredények megszilárdulását, így segíthet csökkenteni a duzzanatot és elzsibbasztani a fájdalmat.
  • Öblögetés sós vízzel: Öblítsük ki a szánkat meleg sós vízzel, amely fertőtlenítő hatású, és segíthet csökkenteni az irritációt és a gyulladást.
  • Nyugtató hatású olajok: Bizonyos illóolajok, például a szegfűszeg- vagy borsmenta helyi alkalmazása is segíthet enyhíteni a fájdalmat. Csepegtessünk néhány cseppet egy vattapamacsra, és helyezzük a fájó fog közelébe.