Bár gyakran az arcvonásainkat is hátrányosan befolyásolja, a túlharapás nem pusztán esztétikai probléma; kezelés nélkül olyan egészségügyi következményhez vezethet, mint a fogak kopása, az íny gyulladása vagy az állkapocsízület megbetegedései.
Mi az a túlharapás?
Túlharapásról akkor beszélünk, amikor a fogak összezárása esetén, a felső fogak jelentősen előrébb állnak, mint az alsó fogak. Ez a fajta helytelen záródás általában abból adódik, hogy az alsó fogsor hátrébb helyezkedik el, mint a felső fogsor, és a felső fogak jelentős része harapáskor átfedi az alsókat. A túlharapás lehet mérsékelt vagy súlyos, és jelen lehet csak az egyik vagy akár mindkét oldalon.
A túlharapás okai
A túlharapás kialakulhat örökletesen, genetikai tényezők következtében is, de okozhatja helytelen testtartás és nyelvtartás, illetve gyermekkori rossz szokások, beidegződések, mint pl.: ujjszopás, cumizás, szájlégzés vagy nyelvlökéses nyelés.
Milyen problémákat okoz a túlharapás?
A túlharapásnak különböző fokozatai vannak, minél komolyabb, annál fontosabbak lesznek az általa generált problémák.
A túlharapás megváltoztathatja a száj formáját és az arcprofilt. Még egy kis mértékű túlharapás is hátrányos lehet vonásainkat tekintve, de a jelentősebb túlharapások drámaian befolyásolhatják az arc megjelenését és az önbizalmunkat.
Az esztétikai hátrányok mellett a túlharapás gyakran más fogászati problémákkal is jár:
- Fogtorlódás
- A torlódás miatti nehezített szájhigiénia miatt gyakoribb a fogszuvasodás esélye,
- Valamint a fogínygyulladás, ínyrecesszió és fogágybetegség kockázata
- Az állkapocs izmainak túlzott feszültsége miatt gyakoribb az éjszakai fogcsikorgatás
- Helytelen fogzáródás és túlterhelés miatti fogkopás (az alsó elülső fogakra túlzott terhelés nehezedik, mely idővel a fogak kopásához, letöredezéséhez vezethet.)
- Rágási-és beszédproblémák
A fogak torlódása negatívan befolyásolja a száj, az állkapocs és a légutak működését is.
Túlharapás esetén az állcsontok nem megfelelő pozícióban vannak, ami idővel problémákat okozhat az állkapocs ízületeiben is.
Így a túlharapás olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például a csökkent oxigénellátás, a horkolás, az alvási apnoe vagy a TMI diszfunkció, fejfájás, nyakfájás, koncentrációs és tanulási zavarok stb.
A túlharapás kezelési lehetőségei
A túlharapásnak különböző fokozatai vannak, és a kezelési lehetősége elsősorban a páciens életkorától, illetve a túlharapás mértékétől függ.
A túlharapás kezelhető fogszabályzóval (rögzített önligírozó készülékkel, láthatatlan kivehető Aligner-típusú sínekkel). Súlyosabb esetben a kezelés műtéttel is kiegészülhet.
Egy fogszabályozó szakorvos az első konzultáció alkalmával (képalkotó és fizikai vizsgálatok segítségével) képes diagnosztizálni a problémát és javaslatot tenni a megfelelő kezelési módra.