Harapási rendellenességről akkor beszélünk, ha az alsó és felső fogaink nem megfelelően záródnak össze, és a harapás szabálytalanná, diszfunkcionálissá válik.

A szabálytalan fogzáródás nemcsak esztétikai problémát okoz; befolyásolja fogaink épségét, élettartamát, fogínyünk egészégét, az állkapocsízület terhelését, de még az olyan hétköznapi dolgokat is, mint a rágás, emésztés, beszéd, testtartásunk vagy az alvásunk minősége.

 

Milyen a normális harapás?

 

Normális harapás esetén a száj csukott, nyugalmi helyzetében a felső fogsor metszőfogai 1-2 mm-t takarnak el az alsó fogsor metszőfogaiból, ez fogsorunk szabályos állapota. Ettől az értéktől bármilyen eltérés harapási rendellenességnek számít.

Ilyen esetekben feltétlen fogszabályzó kezelésre van szükség, hiszen a szabálytalan fogazat fogágybetegséghez, állkapocsízületi problémákhoz, vagy akár mozgásszervi panaszokhoz is vezethet.

 

 

Mi számít rendellenes harapásnak és mitől alakul ki?

 

A hibás fogzáródások (malokklúzió) kialakulásában több tényező is szerepet játszhat

A rendellenes harapás hátterében jórészt örökletes és egyéni genetikai okok állnak.

Ha a családban előfordult már fog-állkapocs rendellenesség, akkor növelheti az esélyt az utódoknál is. Az állkapocs fejlődési rendellenességei vagy az arckoponya veleszületett eltérései, a szájpadlás megnagyobbodása vagy szűkülete egyaránt hozzájárulhat a harapási rendellenességek kialakulásához.

Szüleinktől, nagyszüleinktől örökölhetjük fogaink és állkapcsunk méretét, elhelyezkedését, szabálytalanságát. Az apai és anyai ágról hozott gének persze kombinálódnak, így alakulhat ki például az anyától örökölt keskenyebb állcsont és az apától örökölt nagy méretű fogak miatt fogtorlódás.

Betegségből vagy balesetből adódóan is kialakulhat a fenti rendellenességek egy része. Az állkapocs sérülése vagy száj környéki trauma szintén előidézheti a fogzáródási rendellenességeket.

Az olyan gyermekkori rossz szokások, mint az ujjszopás, cumizás, nyelvlökéses nyelés, valamint a korai tejfogvesztés szintén negatívan befolyásolhatja az állkapocs és a fogak fejlődését, ami harapási rendellenességeket eredményezhet.

 

Fontos, hogy a problémát időben felismerjük és kezeljük, mivel a harapási rendellenességek hosszú távon súlyosabb problémákhoz is vezethetnek, például rágás- és beszédproblémákhoz, valamint fogszuvasodáshoz vagy a fogágy, állkapocsízület megbetegedéseihez.

 

 

Milyen típusú harapási rendellenességek vannak?

 

Mélyharapás

A mélyharapás talán a leggyakoribb harapási rendellenesség, a lakosság 60-70%-át érintheti.

Akkor beszélünk róla, ha csukott szájnál, nyugalmi állapotban a felső fogsor metszőfogai 2 mm-nél nagyobb felületet takarnak az alsó fogsor metszőfogaiból.

Ez a harapási rendellenesség kis mértékben csak esztétikai problémát jelent, ám extrém mélyharapás esetén a harapási magasság olyan mértékben csökken, hogy károsodhat az állkapocsízület, illetve a fogsor harapási és rágási funkciója is.

 

A mélyharapásnak lehetséges következményei:

  • Rágási és emésztési problémák (A rágóizmok és ízületek túlterhelődése miatt.)
  • Beszédproblémák
  • Fogak kopása (Az egyes fogak túlterhelődése következtében.)
  • Fájdalom és kellemetlenség
  • Esztétikai problémák
  • Fogíny-és fogágy problémák
  • Állkapocsízületi deformitások, panaszok

 

 

Keresztharapás

 

Keresztharapásról (vagy alulharapásról) akkor beszélünk, amikor a felső fogsor fogait takarják az alsó fogsor fogai.

Ilyenkor általában a felső állcsont kisebb ívvel rendelkezik, mint az alsó.

A keresztharapás lehet egyoldali vagy mindkét oldali, de érinthet csak 1-1 fogat is

Súlyosabb esetben nemcsak esztétikai problémát okoz, de fogágybetegségekhez és fogínygyulladáshoz is vezethet.

Hátterében általában öröklött, genetikai ok áll, de kialakulhat kényszerhelyzet hatására is, amikor a maradó fog áttörése okozza a keresztharapást, vagy fogváltás következtében.

 

A keresztharapás lehetséges következményei:

  • Rágási és emésztési problémák
  • Beszédproblémák (pl. pöszeség)
  • Fogak kopása (A fogak túlterhelődése következtében.)
  • Esztétikai problémák (A keresztharapás miatt az arc szimmetriája sérülhet.)
  • Fogínyproblémák
  • Állkapocsízületi rendellenességek ( A nem megfelelő pozíció hosszabb távon problémát és fájdalmat okozhat az állkapocs ízületeiben).

 

 

Nyitott harapás

Nyitott harapásról akkor beszélünk, ha az alsó és a felső fogsor összezárásakor a fogak között rés marad, vagyis a frontfogak vagy oldalsó fogak területén nincs megfelelő érintkezés.

A genetikai okok mellett a nyitott harapást gyakran váltja kisgyermekkori rossz szokás, mint az ujjszopás, cumizás, vagy nyelvlökéses nyelés.

Szintén gyakori ok lehet a szájlégzés, amit pl. a túl nagy orrmandulák okoznak, és ilyenkor az orrán keresztül a gyermek nem tud rendesen levegőt venni, ezért a száját is folyamatosan nyitva tartja.

A nyitott harapást elsősorban a fogak rendellenes terhelése és a rágási, harapási nehézségek miatt fontos kezelni, de emellett beszédproblémákat is okozhat.

 

A nyitott harapás lehetséges következményei:

  • Beszédproblémák (az elülső vagy oldalsó nyitott harapás gyakori következménye a pöszeség, amikor nem tudjuk helyesen kiejteni a„sziszegőket” (sz, z, c, s, zs, cs)
  • Rágási, harapási és emésztési problémák (A harapás is nehézséget okoz a páciensnek, általában rászoknak az oldalsó harapásra.)
  • Esztétikai problémák
  • Fogak kopása
  • Ínygyulladás, fogágybetegség (A front-illetve oldalsó fogak megfelelő érintkezése hiányában a hátsó fogak túlterhelődnek, ami kopáshoz és fogágyproblémákhoz vezethet.)
  • Szájlégzés

 

 

Túlharapás

 

A túlharapás olyan fogászati jelenség, amikor az állkapcsok összezáródása során a felső fogsor jelentősen előrébb áll az alsóhoz képest, és a frontfogak területén két fogsor között akkora a hely, hogy akár a kisujjunk is befér.  A túlharapás lehet mérsékelt vagy súlyos, és jelen lehet csak az egyik vagy akár mindkét oldalon. Kialakulhat örökletesen is, de a gyermekkori rossz szokások is okozhatják, mint pl.: ujjszopás, vagy nyelvlökéses nyelés.

 

A túlharapás lehetséges következményei:

  • Fogak kopása és sérülése (Mivel az elülső fogakra túlzott terhelés nehezedik, ez hosszabb távon a fogak kopásához, lepattogzásához vagy sérüléséhez vezethet.)
  • Beszédproblémák (Az állkapcsok nem megfelelő illeszkedése miatt az ajkak és a nyelv nem tudnak megfelelően mozogni.)
  • Esztétikai problémák ( A túlzottan előreugró felső fogak hátrányosan befolyásolják az arc arányait.)
  • Fogínyproblémák ( Az elülső fogak körüli fogíny fokozott terhelésenk van kitéve, ami fogínygyulladáshoz vezethet.)
  • Az állkapocs ízületi problémái (A túlharapás miatt az állcsontok nem megfelelő pozícióban vannak, ami hosszabb távon problémákat okozhat az állkapocs ízületeiben.)

 

 

Disztálharapás (pókharapás)

 

A disztálharapás hazánkban a második leggyakoribb fogszabályozási probléma. Ennél a fogászati rendellenességnél az alsó fogak hátrébb helyezkednek el a felső fogakhoz képest. A disztálharapás lehet elülső (az elülső fogak közötti távolság miatt) vagy oldalsó (az oldalsó fogak közötti távolság miatt). A probléma nagyrészt örökletes, de okozhatja rossz szokás, például ujjszopás vagy nyelvlökéses nyelés. A disztálharapás kezelése nemcsak esztétikai okokból fontos; ugyanis a hátrébb lévő alsó állcsont túlterhelheti az állkapocs-ízületet.

 

A disztálharapás lehetséges következményei:

  • Beszédproblémák (Az állkapcsok helytelen illeszkedése miatt az ajkak és a nyelv nem tud megfelelően mozogni.)
  • Rágási és harapási nehézségek ( A nem megfelelő rágás miatt emésztési problémák is kialakulhatnak)
  • Állkapocsízületi panaszok (fájdalmak és izomgörcsök)
  • Esztétikai problémák (az arc asszimetriája miatt önértékelési zavarok alakulhatnak ki)
  • Fogak kopása és túlterhelése
  • Alvás közbeni légzési nehézségek, alvási apnoe
  • A száj kipirosodása, kisebesedése (mivel nem záródnak össze az ajkak)

 

 

Fogtorlódás

A helyhiány miatt kialakuló torlódás jelei a zsúfolt, egymást fedő fogak a frontfogak területén.

Okozhatja veleszületett helyhiány, amikor az állkapocs arányaiban kisebb, mint a fogak mérete, illetve a fogváltás idején, amikor az állcsontok növekedése lassabb, mint a maradó fogak előtörése.

Fogtorlódáshoz vezethetnek gyerekkori rossz szokások is, mint a cumizás vagy ujjszopás, szájlégzés, mely nagyon hátrányosan befolyásolják a fogak fejlődését.

Mivel ilyen fogsort sokkal nehezebb tisztán tartani, ezért gyakrabban alakul ki fogínygyulladás, fogkő, valamint fogszuvasodás.

 

Foghézag (diastema)

 

A fogak közötti rések, hézagok esetén túl sok a hely az állcsontban a fogak számára. Az oka lehet örökletes, de okozhatják foghiány miatt elvándorló fogak is, valamint olyan gyermekkori szokások, mint az ujjszopás vagy a nyelvlökéses nyelés.

Leggyakrabban a két felső metszőfog között alakul ki foghézag, de előfordulhat az alsó fogívben, illetve az oldalsó vagy hátsó fogak között is. A metszőfogak közti túl rés nem csupán esztétikai probléma, beszédhibát és szájlégzést is okozhat.

 

A foghézag lehetséges következményei:

  • Esztétikai problémák
  • Beszédhiba (pl. selypítés)
  • Étkezési nehézségek (A foghézag nehezítheti a rágást, valamint az ételmaradékok is könnyebben megtapadhatnak a fogak közti résben.)
  • Fogínyproblémák (A fogak közötti hézagokban megtapadó lepedék ínygyulladást és fogínyvérzést okozhat.)
  • Fogszuvasodás (A felhalmozódó plakk növeli a fogszuvasodás kockázatát.)
  • Fogmozgások ( A foghézagok befolyásolhatják a fogak stabilitását, ami hosszú távon esetleg fogvándorláshoz vezethet.
  • Szájlégzés

 

 

Középvonal eltolódás

A középvonal eltolódása esetén a felső és az alsó fogsor nem tökéletesen egymás alatt helyezkedik el. Okozhatja egyéni genetika, veleszületett foghiány vagy fogvesztés is.

A középvonal eltolódás egyrészt esztétikai hátrányos, másrészt gyakran jár együtt egyoldali állkapocs-ízület túlterheléssel is.

 

A középvonal eltolódás lehetséges következményei:

  • Esztétikai problémák (Az arc egyik oldala megvastagodhat, kiszélesedhet a másikkal szemben, és fokozódhat a ráncok megjelenése, elmélyülése is)
  • Rágási nehézségek (Mivel rágáskor a rágófelszínek találkozása nem tökéletes, az étel aprítása sem lesz megfelelő, ami emésztési panaszokat válthat ki.
  • Állkapocsízületi panaszok (A rossz harapás kiegyensúlyozatlan erőt fejt ki az állkapocs ízületeire, ami ízületi fájdalmakhoz, kattogáshoz, szájnyitási korlátozottsághoz, fül- vagy fejfájáshoz vezethet.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/