A fogszabályozó kezelés sokkal többre képes a fogak kiegyenesítésénél; és nemcsak funkcionális, de esztétikai hatással is lehet az arcszerkezetünkre.

Azáltal, hogy az alsó és felső fogakat összehangolja, a fogszabályzó készülék arcunk izomegyensúlyát, és az egész állkapocs megjelenését befolyásolhatja, ezáltal szimmetrikusabb, előnyösebb arcprofilt biztosít.

 

Közismert tény, hogy egyes harapási rendellenességek (pl. az alulharapás, túlharapás) állkapocshelyzete esztétikai problémát is okozhat. Azonban az már kevésbé, hogy arcunk izomegyensúlya, a rágóizmok egyenletes terhelése, szimmetrikus működése az arc esztétikája szempontjából is nagyon fontos.

 

 

Hogyan működnek a fogszabályozók?

 

A fogszabályozó készülékek a fogakra rögzített bracketeket és a köztük áthúzott íveket használnak a különböző fogszabályozási problémák megoldására.

Ezek nyomást gyakorolnak az ún. periodontális szalagokra, azokra a rostos kötőszöveti struktúrára, amely a fogakat összeköti az őket rögzítő csonttal. A periodontális szalagok feszülése és nyúlása mozgatja a fogakat a kívánt irányba, támogatva a fogágy és a csontok átépülését.

 

A fogszabályozók és az állkapocs

 

Normális harapás esetén a száj csukott, nyugalmi helyzetében a felső fogsor metszőfogai 1-2 mm-t takarnak el az alsó fogsor metszőfogaiból, ez fogsorunk szabályos állapota.

Harapási rendellenességek esetén (túlharapás, alulharapás és keresztharapás) az állkapcsunk pozíciója nem kiegyensúlyozott.

Az alulharapás oka a felső állkapocs alul fejlődése, vagy az alsó állkapocs túlnövése, ilyen esetben az állkapcsunk előreugrik, kifelé nyúlik.

Túlharapás esetén a felső fogív és a fogak előre nyúlnak, ilyenkor az állkapocs kicsinek és gyengének tűnhet.

Keresztharapás esetén az alsó állkapocs balra vagy jobbra tolódik el, ami együtt jár állcsont és/vagy arc aszimmetriájával, az arc egyik oldala alacsonyabbnak tűnhet, mint a másik. A keresztharapás gyakori velejárója a felső fogív szűkülete is, mely egyben az arcközép alulfejlettségét jelenti.

 

Az egyik leggyakoribb harapási rendellenesség, a mélyharapás szemmel látható esztétikai problémát okoz, amikor a felső fogsor metszőfogai a normálisnál nagyobb felületet takarnak az alsó fogsor metszőfogaiból. Extrém esetben az alsó metszőfogak a felső fogsor mögötti fogínnyel is érintkeznek.

 

Ha a fogaink torlódnak, vagy nem egyenletes sorban helyezkednek el, az kihatással van állkapcsunk helyzetére, arcszerkezetünk harmóniájára, sőt a felső és alsó ajkak elhelyezkedésére, egyensúlyára is.

A kiálló felső metszőfogak előre nyomják a felső ajkakat, míg a túlharapás esetén az ajkak vékonyabbnak tűnhetnek, vagy éppen beleharaphatnak az alsó ajkakba.

 

 

A fogszabályozás arcesztétikai előnyei

 

Ha a fenti eltérések valamelyikét örököltük, valószínűleg ritkábban mosolygunk, vagy akár teljesen kerüljük a mosolygást, mert zavarban érezhetjük magunkat.

A fogszabályozás segítségével a harapási funkció és az arc, illetve a száj szimmetriája is helyreállítható.

Tudnunk kell, hogy ennek hatása gyermekeknél, tinédzsereknél és felnőtteknél eltérő lehet, hisz minél fiatalabb korban kezdjük el a kezelést, az annál kevésbé invazív és annál eredményesebb.

Gyermek-és tinédzserkorban a még fejlődésben lévő állcsontok helyzetét és növekedési irányát sokkal könnyebben tudjuk alakítani, valamint mozgatandó fogaik is gyorsabban reagálnak a változásra.

 

Felnőttkorban az állcsontok fejlődése már befejezett, valamint merevebbek a kötőszövetek és az ízületek, de ez nem jelenti azt, hogy ne érhetnénk el tökéletes eredményt, de a fogszabályozó kezelés több időt és türelmet kíván, mint gyermekkorban. Esetleg előfordulhat, hogy- jelentősebb állkapocs eltérések esetén- a fogszabályozást állcsont műtéttel is kombinálni kell.

 

Miután elkezdjük viselni a fogszabályzót, észre vehetjük, ahogy a fogak fokozatosan elmozdulnak, és a kemény és lágyszövetek változásával arcunk is változni kezd.

A harapás korrekt beállításával, fogaink rendeződésével arcizmaink is változnak, az állkapocs vonala formásabb lesz, és egészséges, ideális helyzetbe kerül.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/