Sokan gondolják úgy, hogy ha naponta elég figyelmet fordítanak a fogápolásra, akkor nincs szükség semmiféle kiegészítő szájhigiéniai kezelésre. De ez nem így van! Blogunkból kiderül miért, és kinek ajánlott leginkább a professzionális dentálhigiéniai kezelés!

A nehezen hozzáférhető helyeken még a legalaposabb fogtisztítás mellett is maradhat némi ételmaradék, mely a nyállal keveredve vékony, ragacsos lepedéket, ún. dentális plakkot képez a fogakon és a fogpótlásokon. Ha továbbra sem távolítjuk el, a lepedék aztán néhány nap alatt elmeszesedik és a fogkővé válik.

A fogkőképződés mértéke egyéni adottság, melyet több tényező is befolyásolhat, mint a
• genetikai hajlam,
• a nyálunk pH-értéke,
• táplálkozási szokásaink (a cukrokban és szénhidrátban gazdag táplálkozás kedvez a fogkőnek,
• egyes betegségek (pl. cukorbetegség),
• hormonális állapotunk (pl. terhesség vagy menopauza)
• szájhigiéniás szokásaink,
• egyéb szokásaink (pl. dohányzás).

A fogkőtől pedig már csak professzionális eszközökkel, rendelői körülmények között tudunk megszabadulni.
A fogkő esztétikai szempontból sem előnyös, hiszen egyre terjedő sárgás-barnás lerakódásokat okoz a fognyak körül, az íny felszínén, melyet ráadásul kellemetlen lehelet is kísérhet.
Ugyanakkor rendszeres eltávolítása egészségügyileg is fontos, mivel a szájüregi baktériumok előszeretettel telepednek meg benne, a fogíny gyulladását okozva.
A fogínygyulladás jele a duzzadt, vörös, érzékeny fogíny, illetve a fogmosáskor, vagy harapáskor tapasztalt fogínyvérzés.

A kezeletlen gyulladás pedig idővel baktériumokkal teli tasakokat alakíthat ki az íny körül, és tovább terjedhet a fogat tartó kötőszövetekre, csontra is – és visszafordíthatatlan fogágybetegséghez vezethet.

Mikor menjünk fogkőeltávolításra?

Évente egykét alkalommal, illetve az alábbi tünetek esetén lehet szükség fogkőeltávolításra:
• Ha a fogkőlerakódás már szemmel látható (sárgás-barnás elszíneződés a fogak és az íny találkozásánál)
• Ha a nyelvünket belül végig húzva a fogak és az íny találkozásánál érdes felszínt érzünk
• Ha ínyünk vörös, gyulladt vagy fogmosáskor gyakran vérzik
• Ha rossz a leheletünk

Mi az a professzionális szájhigiénés kezelés?

A dentálhigiéniás kezelés során a dentálhigiénés szakember ún. depurátor segítségével eltávolítja a lerakódott fogköveket és baktériumokat a fogakról és fogpótlások felszínéről, illetve szükség esetén a fogíny alól.
A. depurátor olyan ultrahangos eszköz, amely magas frekvencián rezegve, porlasztja a vizet és ezáltal lesodorja a fogakról a fogkövet.

Az ultrahangos fogkőeltávolítás rendkívül hatékony, ugyanakkor kíméletes és fájdalommentes, mely általában nem igényel semmiféle érzéstelenítést, ám egyéni érzékenység esetén természetesen itt is kérhetünk helyi érzéstelenítést.

A professzionális, ultrahangos fogkőeltávolítás rendelőnkben – befejező lépésként- kiegészíthető az AirFlow homokfúvásos sópolírozással is.

Miért előnyös az AirFlow homokfúvásos sópolírozás?

Az ultrahangos fogkőeltávolítással során a fog bizonyos elszíneződéseit nem mindig tudjuk eltűntetni, mert az esetleg fogzománc vagy a fogpótlás kerámiabevonatának sérüléséhez vezetne.
Ezen segít az AirFlow intraorális homokfúvás, mely kíméletes, teljesen fájdalommentes, mégis hatékonyabb a hagyományos technológiánál.
Az ultrahangos fogkőeltávolítást követően egy magas nyomású készülék segítségével finom szemcséjű szódabikarbóna, víz és levegő keverékét juttatjuk a fogakra, eltávolítva a különböző ételek, italok és cigaretta okozta elszíneződéseket, visszaadva a fogak eredeti fehérségét és csillogását.
A súrlódás következtében a nehezen elérhető helyekről, barázdákból, fogközökből, implantátumokról és fogszabályzó készülékek felületéről is nagyobb hatékonysággal és alapossággal, tünteti el a fogkőeltávolítás után a megmaradt fogkőszemcséket és lepedéket.
A kezelés utáni tükörsima fogfelületnek köszönhetően sokkal lassabban, nehezebben alakul ki a további lepedék, mivel a szennyeződés egyszerűen nem tud megtapadni a sima fogfelszínen.

Kinek ajánlott a dentálhigiéniai kezelés?

Évente lehetőleg két, de minimum egy alkalommal érdemes részt vennünk egy professzionális dentálhigiénés kezelésen. A kezelésre ennél is sűrűbben – 3-4 havonta- lehet szükség, ha
• dohányzunk
• várandósak vagyunk
• a változó korban vagyunk
• fogínygyulladással vagy fogágybetegséggel küzdünk
• torlódott fogaink vannak
fogszabályzót viselünk
• nem figyelünk oda a táplálkozásunkra (cukorban és keményítőben gazdag étrend)
• implantátumaink vannak
• fogpótlásaink (korona, híd) vannak- különösen, ha régiek és/vagy gyenge minőségűek

Rendszeres fogkőeltávolítással azonban nemcsak a vonzó mosoly és üde lehelet állítható vissza, de csökkenthető az általa okozott fogínygyulladás és fogágybetegség kockázata is.