Rossz lehelet, horkolás, cserepes ajkak és gyakori fogszuvasodás? Ha nálad is fennállnak a szájlégzés legjellemzőbb tünetei, lehet, hogy te is érintett vagy!
Időnként mindenkivel előfordul, hogy a száján keresztül veszi a levegőt, például egy múló nátha vagy allergia miatt fennálló orrdugulás esetén.
Vannak azonban, akik számára ez öntudatlan, mindennapos szokás. Egyesek csak éjszaka lélegeznek így, mások beszéd közben is, esetleg kombinálva az orr-és szájlégzést.
Tudnunk kell azonban, hogy a gátolt orrlégzés számos káros hatása mellett a szájüreg egészségét is károsíthatja.
Szájszárazság
Ha a szájon át lélegzünk, a párolgás fokozódik és a nyáltermelés csökken. Ha kevesebb nyál van a szájban, annak közvetve komoly egészségügyi következményei lesznek.
A nyálnak ugyanis alapvető szerepe van a fogak és az íny egészségének megőrzésében; azáltal, hogy lemossa a fogakról az ételmaradékokat, kiegyensúlyozza a száj pH-értékét és semlegesíti a baktériumok által termelt savakat.
A nyálban található enzimek és ásványi anyagok segítenek megvédeni fogainkat a fogszuvasodástól és erősítik a fogzománcot.
Megfelelő mennyiségű nyál hiányában a szájüreg baktériumok és savak táptalaja lehet. Ezek a savak és baktériumok erodálhatják a fogzománcot és növelhetik a fogszuvasodás vagy az ínybetegségek kockázatát.
Rossz lehelet
A szájlégzés másik kellemetlen mellékhatása a rossz lehelet (halitózis). Elegendő nyál hiányában a száj öntisztító funkciója sérül, a káros baktériumok és bomlástermékeik elszaporodhatnak a nyelven, a fogakon és a fogínyen, kellemetlen ízt és leheletet okozva.
A szájlégzés megterhelheti az állkapcsot
A szájjal történő légzés megváltoztathatja az állkapocs helyzetét, és általában csak a felső állkapocs növekedését segíti elő és alulfejlett alsó állkapcsot okoz.
A rosszul illeszkedő harapás megterhelheti az állkapocs izmait, a megváltozott nyelvhelyzet miatt pedig az állkapocsízület működése is megváltozik és kialakul a fogcsikorgatás, kattogó állkapocs, állkapocsízületi fájdalom, velük együtt pedig a fej-és nyakfájás, előre dőlő fejtartás.
Az ártalmatlannak tűnő szájlégzés a fentieken kívül még számos további egészségügyi problémához vezethet:
- Bruxizmus (fogcsikorgatás)
- Fogtorlódás
- Nappali fáradtság
- Száraz száj
- Szabálytalan harapás
- Állkapocs fájdalom
- Reggeli fejfájás
- Rossz arcfejlődés
- Koncentrációs zavarok (brain fog)
- Nyugtalan alvás, alvászavar
- Tartászavarok, gerincferdülés
- Krónikus köhögés, nátha, mandulagyulladás
A szájlégzés okai
A szájlégzés több alapbetegség tünete lehet, melyeket akár felnőtt, akár gyermekkorban jelentkezik, mindenképpen érdemes kivizsgálni:
- Alvási apnoe
- Orr elzáródás (megduzzadt orrmandulák, orrpolip, orrsövényferdülés stb)
- Harapási rendellenességek
Mi köze a kisgyermekkori szájlégzésnek a fogzáródáshoz?
Állkapcsunk mérete, alakja és helyzete befolyásolja, hogy a fogaink mennyire képesek beilleszkedni a helyükre. Ezért a kisgyermekkori szájlégzésre mindig oda kell figyelnünk, mert igen hátrányosan befolyásolja az állcsont és a fogak fejlődését, és szabálytalan fogazatot, harapási rendellenességeket, beszédproblémákat okoz.
Ideális esetben nyelvünk nyugalmi helyzetben, illetve nyeléskor a szájpadlásra simul, így képes betölteni az állcsontfejlődésben játszott szerepét. Miközben egész nap nyomást gyakorol a szájpadlásra, biztosítja a felső állcsont megfelelő tágulását és fejlődését.
Szájlégzéskor nyelvünk lejjebb kerül és előrébb tolódik, hogy szabad utat biztosítson a levegő számára és nem képes megfelelően tartani a szájpadlás ívét.
Ebben az esetben csökken a frontfogak ajaktámasztása, és a keskeny felső fogív miatt jellemzően túlharapás vagy nyitott harapás jön létre. A nem megfelelő méretű állkapocs fogtorlódást is okozhat.
A fentiek tükrében a tartós szájlégzés okát fontos kivizsgálni és ennek megfelelően kezelni. Bár a legideálisabb a kisgyermekkorban megkezdett fogszabályozás, a harapási rendellenességek jelentős része fogszabályzással felnőttkorban is sikeresen kezelhető, ezért mindenképp érdemes ellátogatnunk egy fogszabályzó szakorvosi konzultációra.
Szeretettel várunk rendelőnkben!
Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!
☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/