Van, amikor hiába járunk orvostól orvosig, panaszaink nem szűnnek, vagy csak átmenetileg javulnak, esetleg tüneteink okára az orvosok sem tudnak magyarázatot adni. Ilyenkor érdemes elmenni egy fogászati góckutatásra.

 

Mi az a fogászati góc?

 

A szervezetünkbe jutó kórokozókkal immunrendszerünk megpróbálja felvenni a harcot, ám előfordul, hogy nem sikerül teljesen felszámolni a fertőzéseket, így a gyulladási folyamat betokozódik és kialakul a góc.

 

A fogászati góc egy olyan, a szájüregben található, kötőszövetes tokkal körülhatárolt krónikus gyulladás, ahonnan a baktériumok és méreganyagaik a vér- és a nyirokkeringés útján eljutnak a szervezet más területeire, és ott produkálnak másodlagos megbetegedéseket.

Az eredeti, kiváltó gyulladás, azaz beteg fog általában nem fáj, sőt, teljesen tünetmentes is lehet, ám a folyamatos küzdelem és eredménytelen immunreakció a test távolabbi pontjain változatos tüneteket és állandó rossz közérzetet okozhat.

Egy fogászati góckutatás gyakran hónapokig, évekig tartó egészségügyi kálváriára deríthet fényt. Többek közt ezért is olyan fontos a rendszeresen beiktatott fogászati kontroll és panorámaröntgen.

 

Góc a szájüregen kívül testünk más szerveiben is kialakulhat, például a manduláknál, húgy-és ivarszerveknél, a középfülben vagy az arcüregben, ám a fogászati eredetű gócok előfordulása kiemelkedően magas.

 

 

A fogászati gócok kezelése

 

A különböző eredetű fogászati gócok természetesen eltérő kezelést igényelnek, amely lehet egy egyszerű fogkőeltávolítás és tasakkezelés, gyökérkezelés vagy új gyökértömés készítése, foghúzás vagy műtéti fogeltávolítás is.

Az időben felfedezett góc általában egyszerűbben, és kevésbé radikálisan kezelhető és szervezetünket is sok felesleges megterheléstől óvjuk meg

Például egy foggyökér körüli tályog esetén idővel nagyfokú csontpusztulás alakulhat ki, amikor a fogeltávolítás után a fogbeültetés is körülményesebbé válhat és csak csontpótlás segítségével kivitelezhető.

A fogászati gócok megszüntetésével az egyéb egészségügyi problémák is rohamos javulásnak indulhatnak.

 

 

Mikor van szükség góckutatásra?

 

A góc keresése, akkor válik indokolttá, amikor a panaszok a tüneti kezelések ellenére is megmaradnak, vagy a kezelést követően visszatérnek.

A szervezetben rejtetten megbújó góc a folyamatosan fennálló fertőzés miatt számos tünetet eredményezhet.

Az alábbi tünetek esetén szükség lehet góckutatásra:

 

  • Bőrproblémák: a második leggyakoribb gócbetegségre hajlamos terület a bőrünk (pl. ekcéma, hajhullás, foltos kopaszodás, kiütések, bőrelváltozások, pattanások)
  • Szempanaszok: kötőhártyagyulladás
  • Mozgásszervek: ízületi gyulladások, reumatikus fájdalmak
  • Emésztőrendszer: gyomor és nyombélfekély, Crohn betegség

 

 

A góc lehetséges fogászati kiváltó okai

 

 

 

Miből áll a fogászati góckutatás?

 

A fogászati góckutatás a szájüreg fizikai vizsgálatából (fogak, fogíny, nyálkahártya, nyelv, nyirokcsomók vizsgálata)  vitalitás vizsgálatból ( fogidegek tesztelése, elhalt fogak keresése), valamint képalkotó diagnosztikából áll.

A góc megkereséséhez hagyományosan panoráma röntgent készítünk, de a modern képalkotó eszközök, mint a 3D CBCT röntgenfelvételek, 3 dimenzióban, jóval nagyobb felbontásban mutatják meg a fogak, a az állcsontok és a szájüreg legapróbb részleteit is, így megbízható precizitással segítenek felfedezni a rejtett, nehezen azonosítható fogászati gócokat is.

A Najudentnél a fogászati góckutatáshoz a legkorszerűbb technikai berendezések, például panoráma röntgen és 3D CBCT berendezés is rendelkezésre állnak.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/