+36 70 600 1005 • Székesfehérvár, Széchenyi u. 80-82. info@najudent.hu

Az újév remek alkalom arra, hogy életmódunkon változtassunk és mosolyunk egészségét is előtérbe helyezzük. Az alábbi hat egyszerű lépés segíthet abban, hogy fogaink és ínyünk hosszú távon is egészségesek maradjanak.

 

  1. Egészséges szájhigiénia

A tökéletes szájhigiénia fenntartása és a fogápolás nélkülözhetetlen a fogak és az íny egészségének megőrzéséhez, ám ez nem mindenki számára ugyanazt jelenti, hiszen nemcsak szokásaink egyediek, de fogainak és ínyünk állapota is eltérő. Másra van szükségünk, ha fogszabályozó készüléket viselünk, megint másra, ha fogpótlásaink vannak, várandósak vagyunk, vagy éppen fogágybetegséggel küzdünk. Éppen ezért fontos, hogy a fogápolás személyre szabott legyen, és igazodjon az egyéni igényekhez. A Najudentnél is elérhető nemzetközi iTOP (individually Trained Oral Prophylaxis) szájhigiénés program ebben nyújt hatékony segítséget: személyre szabott tanácsokkal és gyakorlati útmutatóval támogatja a helyes fogmosási technikák és eszközök kiválasztását. Ezáltal nemcsak a mindennapi szájápolás válik hatékonyabbá, hanem hosszú távon a fogak és az íny egészsége is megőrizhető.

 

  1. A prevenció előnyei

A rendszeres fogorvosi kontroll lényeges ahhoz, hogy a fogászati problémákat még kezdeti állapotukban felismerjük. A megelőzés sokkal egyszerűbb, fájdalommentesebb és költséghatékonyabb, mint a kialakult problémák kezelése, és segít elkerülni a hosszadalmasabb és költségesebb beavatkozásokat. A rendszeres, félévente beiktatott fogorvosi ellenőrzések alkalmával számos problémára fény derülhet (pl. kezdődő szuvasodás, csereérett fogtömés, gyulladt vagy visszahúzódott fogíny,  elakadt bölcsességfog stb.), amelyek szabad szemmel nem láthatók, ugyanakkor még időben kezelhetők, mielőtt komolyabb panaszt okoznának.

 

  1. Éjszakai fogcsikorgatás kezelése

Nagyon gyakori, hogy éjszaka is összeszorítjuk vagy csikorgatjuk a fogainkat, ami hosszú távon a fogak és fogpótlások kopáshoz, töréséhez, sérüléséhez vezethet. Az alvás közben is megfeszülő rágóizmok túlterhelik az izmokat és ízületeket, valamint az állkapocs ízületet, amely miatt fájdalom jelentkezhet az állkapocs ízületében és környékén. Ez gyakran az állkapocs merevségével vagy kattanásával jár együtt. Az állkapocs izmainak feszessége fejfájást, arcfájdalmakat, sőt nyaki és vállfájdalmat is kiválthat, mivel ezek az izmok szoros kapcsolatban állnak a fej és az állkapocs izomzatával. A bruxizmus kezelése többfajta megközelítést igényelhet, attól függően, hogy mi okozza a problémát.

Az egyik leggyakoribb megoldás az éjszakai harapásemelő sín használata, amely megvédi a fogakat a további károsodástól és csökkenti az állkapocsízületre nehezedő terhelést. Ez azonban gyakran csak tünetei kezelés, ugyanis, ha az állkapocs izmai és ízületei alvás közben sem tudnak nyugalmi pozícióba kerülni, az nem minden esetben a stressz jele. A fogcsikorgatást okozhatja a fogsor mechanikai problémája is (pl. hiányzó fogak, az alsó és felső fogsor hibás érintkezése, rossz fogpótlások, szabálytalan harapás), ilyenkor ezen problémák kezelésére van szükség.

 

  1. Professzionális fogtisztítás

A rendszeres professzionális fogtisztítás kulcsfontosságú része a fogászati prevenciónak, mivel segít eltávolítani a fogkövet, amely az ínygyulladás, fogínyvérzés, rossz lehelet legfőbb oka. Ha nem távolítjuk el, a fogkő idővel súlyos fogágybetegséghez, illetve hosszú távon fogvesztéshez is vezethet. Az ünnepek után különösen indokolt lehet egy alapos ultrahangos fogkőeltávolítás, hiszen a cukros és ragacsos ételek fokozzák a lepedékképződést. Egy professzionális tisztítással nemcsak a fogkőtől szabadulhatunk meg, hanem fogaink és ínyünk egészségét is helyreállíthatjuk, miközben leheletünk is frissebbé, mosolyunk ragyogóbbá válik.

 

  1. A dohányzás kerülése

Legyen szó hagyományos cigarettáról, e-cigarettáról vagy egyéb alternatív dohánytermékekről, egyaránt negatív hatással vannak a fogak és az íny egészségére. A nikotin érszűkítő hatása csökkenti az íny vérellátását, ami gyulladásokhoz és fogágybetegséghez vezethet, emellett elszíneződést, fogkőlerakódást és rossz leheletet okoz. Az újabb, füstmentes cigaretták rövid idő alatt nagyobb nikotinmennyiséget, illetve egyéb aromákat és vegyi anyagokat juttatnak a szájüregbe, irritálva a száj nyálkahártyáját, hozzájárulva a fogak elszíneződéséhez és a szájszárazság kialakulásához.

 

  1. Fogak rendbehozatala

A megfelelő tömések és fogpótlások nemcsak a mosoly esztétikáját állítják helyre, hanem a rágásfunkciót is javítják; a fogtömések, koronák vagy implantátumuk épségéről való gondoskodás fontos szerepet játszik az általános egészség megőrzésében is. Épp ezért év elején érdemes belevágni a régóta halogatott kezelésekbe , mint a fogszabályozás, régi, elavult vagy sérült töméseink cseréje vagy a hiányzó fogaink pótlása. Mindez nemcsak a szájüreg egészségét javítja és megelőzi a későbbi problémák kialakulását, de a rendezett, egészséges mosoly hozzájárulhat a magabiztos fellépéshez és önbizalmunk növeléséhez is

Az új év egy új kezdet, és ennek részeként egy ápolt és egészséges mosoly segíthet abban, hogy energikusabban és pozitívabban induljunk neki az előttünk álló időszaknak.

Ha szeretnél bejelentkezni állapotfelmérésre, várunk szeretettel rendelőnkben!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/