+36 70 600 1005 • Székesfehérvár, Széchenyi u. 80-82. info@najudent.hu

Bár tény, hogy az életkor előrehaladtával egyre nagyobb a valószínűsége a fogászati ​​problémáknak és a fogvesztésnek is, fontos megjegyezni, hogy a fogak elvesztése idősebb korban sem szükségszerű és elkerülhetetlen! A megfelelő szájhigiénia fenntartása, a rendszeres fogorvosi látogatás és a fogászati ​​problémák korai kezelése kortól függetlenül segíthet megelőzni a fogak elvesztését. A felnőttkori foghiány mégis gyakori probléma, amelynek különböző okai és következményei lehetnek. Lássuk, milyen okok vezethetnek a fogak elvesztéséhez.

 

Fogak kopása

Az évtizedekig tartó rágás és terhelés, valamint a különböző kémiai hatások (savas ételek, italok, gyomorsav stb.) következtében a fogak is kopnak, ami a fogszerkezet fokozatos elvesztéséhez vezethet, fogunk egyre védetlenebbé válik a káros külső hatások következményeitől.

A kopás mértéke még súlyosabb lehet, ha rendellenes harapással,  foghiány miatti túlterheléssel,  vagy éjszakai fogcsikorgatással küzdünk.

 

Szájápolási szokások

Az életkor előrehaladtával előfordulhat, hogy nem fordítunk annyi figyelmet a megfelelő szájápolásra, vagy mozgásszervi problémák, illetve a kézügyesség csökkenése miatt ütközik nehézségekbe a kifogástalan szájhigiénia fenntartása.

 

Betegségek

A fogágybetegség kialakulásában egyéb tényezőknek is szerepe lehet, mellyel idős korban gyakrabban találkozunk pl. cukorbetegség, szív-és érrendszeri betegségek, szájszárazság vagy hormonális változások a menopauza idején.

 

A felnőttkori fogvesztés leggyakoribb okai

Fogágybetegség

A felnőttek fogvesztésének fő oka a fogágybetegség,  amely a fogínyt és a fogakat támasztó szöveteket, végül pedig a csontot érinti. Az idő itt valóban ellenünk dolgozik, mivel a fogíny idősebb korban eleve veszít rugalmasságából, zsugorodni kezd, és egyre nehezebben látja el a fogakat védelmező, megtámasztó szerepét.

A parodontális betegség kezdetben gyakran egyáltalán nem mutat tüneteket, egyszerű fogínygyulladással indul, melyre nem mindig figyelünk fel időben.

Az íny és fogágy gyulladását a fogfelszínen lerakódó bakteriális plakk váltja ki, melyre idősebb korban csökken az immunválasz, így szervezetünk egyre nehezebben küzdi le a kórokozókat.

Az egyre szaporodó fogkő, rossz lehelet,  ínyvérzés,   az íny visszahúzódása vagy a fogaktól való elválása már mind a fogágybetegség jele lehet.

A kezeletlen gyulladás idővel átterjedhet a fogágy többi szövetére, és a fogakat tartó csontokra is, és a fogak mozogni kezdenek,  majd kihullanak.

 

Fogszuvasodás

A fogszuvasodás idős korban is gyakori, azonban a felismerése – élettani tényezők miatt- gyakran nehezebbé válik. Mivel a dentincsatornák beszűkülnek és a fogbél idegei is fokozatosan veszítenek érzékenységükből, vagy akár el is halhatnak, csökkenti a fogszuvasodás tipikus tüneteit (fájdalom – és hőérzékenység), így az sokáig észrevehetetlen marad.

Emiatt azonban sok esetben már csak előrehaladott probléma esetén derül ki, amikor a fog már nem menthető.

A rendszeres fogászati kontroll és a tudatos, alapos szájhigiénia és professzionális dentálhigiéniai kezelések segíthetnek abban, hogy az esetleges problémákra időben fény derüljön.

Amennyiben fogászati állapotfelmérésre van szüksége, forduljon hozzánk bizalommal!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/