Fogazatunk egyedi, akár az ujjlenyomataink, ezért minden fogszabályozási eset is más, mint a többi. Előfordulhat, hogy egy kezelési módszer, amely ismerősünk számára remekül működik, a mi esetünkben nem lenne megfelelő. Az optimális készülék kiválasztása általában közös döntés, és a legtöbb páciensnek segítségre van szüksége a helyes választáshoz. 

 

Az első vizsgálat után, a kezelendő probléma , valamint saját igényeink alapján a fogszabályozó szakorvossal részletesen át tudjuk beszélni, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre.

Az alábbi szempontokat minden esetben fontos figyelembe vennünk:

 

Rendellenesség típusa, mértéke

 

Minden eset egyedi. Ezért lehetséges, hogy határozott elképzelésünk van arról, hogy milyen fogszabályozót szeretnénk, de első lépésként minden esetben konzultálnunk kell egy fogszabályozó szakorvossal, aki felméri a fogaink és az állcsontok állapotát, és elmondja, hogy milyen fogszabályozási technika jöhet szóba számunkra.

Míg az ún. Aligner típusú, kivehető sínes készülékekkel kisebb eltérések, torlódások gyönyörűen kezelhetők, komolyabb harapási rendellenesség esetén inkább a rögzített készülékeket részesítjük előnyben.

A fogszabályzó kezelés megtervezéséhez szükség van előzetes képalkotó vizsgálatokra (egy panoráma röntgenre, valamint a fogak és az arccsontok helyzetét elemző oldalirányú teleröntgen felvételre, melyek elkészítésére rendelőnkben is lehetőség van.

 

Esztétikai preferenciák

 

Vannak, akiket nem zavar a fogszabályozó, sőt büszkén viselik azt. Míg mások- általában a felnőtt páciensek – többet aggódnak amiatt, hogy „érett fejjel”, hogy fogak festeni a fogszabályzóval. Ha nem szeretnénk környezetük tudomására hozni, hogy fogszabályzósok lettünk, többféle diszkrét vagy „láthatatlan” készüléktípus áll rendelkezésünkre.

Az esztétikus fogszabályzó esetében a fogakra ragasztott brackettek a foggal megegyező színűek, vagy átlátszóak, így kevésbé szúrnak szemet, mint fém társaik, és viselésük nem jár semmilyen esztétikai hátránnyal a mindennapi életben.

Rendelőnkben elérhető a HappySmile láthatatlan fogszabályozó is, mely áttetsző, kivehető sínekkel, kíméletesen mozgatja a fogakat az ideális helyzetükbe.

 

Anyagi lehetőségek

 

Bár a fogszabályozás egy életre szóló befektetés, tény, hogy nem olcsó, és a különböző fogszabályzó rendszerek és típusok árai közt is elég nagy különbségek lehetnek.

A kivehető sínes vagy a rögzített esztétikus készülékek ára mindig magasabb, mint a hagyományos fém fogszabályozóké. Ugyanakkor egyes készülék típusokkal hónapokkal lerövidülhet a kezelési idő, amellyel szintén időt és pénzt takaríthatunk meg.

Azt is tudnunk kell, hogy nemcsak a készülék költségeivel kell számolni, de a havi aktiválások, az esetleges kiegészítő kezelések, valamint az utókezelés díjával is.

Bár minden eset egyedi, az azonban elmondható, hogy a különböző alternatívák között mindig megtalálhatjuk a pénztárcánkhoz illő megoldást.

 

Kényelem és karbantarthatóság

 

A fogszabályozók tisztítása gondos és speciális szájápolást igényel, mivel a fogínygyulladás és a fogszuvasodás kockázata miatt nagyon alaposan el kell távolítanunk az alkatrészekről a lepedéket. A rögzített készülékeknél az esztétikus porcelán bracket-ek felületén például jobban megtapad a lepedék, mint a fém sima felületén, így ennél a típusnál a fogmosásnál plusz idővel kell kalkulálnunk. A kivehető sínes készülékeket viszont a fogmosáshoz könnyedén eltávolíthatjuk, ami megkönnyíti a fogápolási procedúrát.

 

Életmód

 

Fontos, hogy a fogszabályzó készülék életmódunkkal is összeegyeztethető legyen. Az átlátszó sínes készülékek nem változtatnak fizikai megjelenésünkön (legfeljebb közvetlen közelről), vagy beszédünkön (miután pár nap alatt hozzászoktunk), így ha munkánk során sokat kell előadnunk, szerepelnünk, ideális választás lehet. Ha aktívan sportolunk (különösen küzdősport esetén), esetleg fúvós hangszeren játszunk, szintén előnyös lehet a kivehető készülék. Bár sportolásnál általában a rögzített készülék mellett is használhatunk fogvédőt.

 

Időbeosztás

 

Fontos szempont az időbeosztásunk is. Lehet, hogy külföldön élünk, vagy egy lakóhelyünktől távolabb eső rendelőben szeretnénk szabályoztatni mosolyunkat. Míg a hagyományos készülékeknél a gyorsan elöregedő gumik miatt havonta kell kontrollra járnunk, az önligírozó fogszabályozók speciális zárszerkezete lehetővé teszi, hogy kb 6 hetente menjünk aktiválásra – és még a fogorvosi székben eltöltött idő is lerövidül!

Az átlátszó sínes készülékekkel pedig elég 6-8 hetente ellátogatnunk a fogorvoshoz, mert 3-4 sínt kapunk meg egy alkalommal (A síneket 2 hetente kell cserélnünk).

 

A gumik hiányának köszönhetően az ívcsere is gyorsabb. Ez különösen előnyös lehet azok számára, akik feszesebb időbeosztással élnek, vagy távolabb laknak a fogorvosi rendelőtől. Mind a sínes, mind az önligírozó rögzített készülék lágy erőkkel dolgozik, ezért hatékonyabb fogmozgatást eredményez, és hónapokat – akár fél évet is!- spórolhatunk a kezelési időn.

 

 

Életkor

 

Minél fiatalabb korban vágunk bele a fogszabályozásba, annál rövidebb és hatékonyabb a kezelés. Ez nem azt jelenti, hogy felnőttként nem érhető el a kívánt eredmény, de a csontok már kevésbé rugalmasan alakíthatók és szervezetünk lassabban reagál a kezelésre.

Kisebb eltérések esetén lehetőség van gyors, esztétikai fogszabályozásra is, láthatatlan kivehető sínekkel, míg komolyabb problémáknál már csak lágy erőkkel dolgozó, rögzített ún. önligirozó fogszabályozó készülékekkel lehet eredményt elérni.

Emellett előfordulhat, hogy kiegészítő kezelésre is szükség lehet (pl. foghiány, vagy fogágyproblémák esetén) szájsebész vagy paradontológus kolléga bevonásával.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/