Bár ma már számtalan, a mindennapos használatra kifejlesztett szájvíz található a piacon, a fogorvosok többsége mégsem javasolja a napi használatot. Elmondjuk, miért!

Amikor világra jövünk a szájflóránk még teljesen mentes a különböző mikroorganizmusoktól, később azonban fokozatosan megjelennek a szájüreg természetes részét képező baktériumok. Az egészséges szájüregünkben is 120 különböző típusú baktérium található, megfelelő egyensúlyban élve ők alkotják a normál szájflórát.

Tudnunk kell, hogy nem minden baktérium kórokozó, vannak köztük olyanok is, melyek az immunrendszer szerves részét képezik és épp arra hivatottak, hogy elpusztítsák a közéjük kerülő ártalmas baktériumokat. A szájflóra megfelelő egyensúlya esetén, a betegségeket (pl. fogínygyulladást) okozó kártékony baktériumok nem tudnak elszaporodni.

 

Mi billentheti ki a szájflórát egészséges állapotából?

A szájüregünk mikroflórája sosem állandó, számos dolog befolyásolja: az elfogyasztott ételek és italok kémhatása, dohányzás, nyálunk összetétele, fogaink és immunrendszerünk állapota, szájhigiénia stb.)

Mivel a szájvizek többsége antibakteriális hatású, könnyen felboríthatják a szájflóra kényes egyensúlyt, megsemmisítve a hasznos baktériumokat is.

 

Mikor használjunk szájvizet?

Természetesen a szájvizeknek megvan a maguk szerepe a szájápolásban, hisz segíthetnek a különböző gyulladások kezelésében és megelőzésében, a különböző sebek, műtéti területek regenerálódásában.

Fogorvosi és szájsebészeti beavatkozások után, fogínygyulladás vagy afta esetén kifejezetten ajánlott a szájöblítők használata, hiszen fertőtlenítenek és elősegítik gyógyulást.

Azonban maximum 1-2 hetes használat után mindenképpen érdemes leállni a szájvizek napi használatával, hogy mielőbb visszaálljon a szájflóra természetes egyensúlya.

Olvasd el 5+1 egyszerű tippünket az újévre az egészséges fogakért!

 

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/