A granulóma a fog gyökércsúcsi részén elhelyezkedő krónikus gyulladásos képlet, mely sokáig tünetmenetes maradhat, emiatt számos szövődmény forrása lehet.

 

 

Mi az a fogászati ​​granulóma?

 

A fogászati granulóma egy gennyzacskó a foggyökér csúcsa körül, mely általában kezeletlen fogszuvasodás következtében elhalt fog, vagy nem megfelelően gyökérkezelt fog esetében alakul ki.

A fog granulóma gyakran tünetek és panasz nélkül fejlődik tovább cisztává, amikor a fog már csak gyökércsúcs rezekcióval menthető.

Bármelyik szuvas fog eredményezhet granulómát, de az elülső fogakon (metszőfogak és szemfogak) nagyobb eséllyel alakul ki ez a betegség, mint a hátsó fogaknál (premolárisok és őrlőfogak). Ugyanígy bár az alsó és felső állkapocs fogaiban előfordulhat, a felső állkapocs fogai gyakrabban érintettek.

A tünetmentes granulóma fogászati kontroll vagy góckutatás alkalmával röntgennel vagy 3D CBCT-vel diagnosztizálható .

 

 

A granulóma okai

 

A fog granulóma kialakulása leggyakrabban kezeletlen fogszuvasodás okozta fogbélgyulladás (pulpitis) következménye, amikor a fertőzés a fog gyökércsúcsán keresztül a gyökércsúcs körüli szövetekre terjed.

Okozhat granulómát parodontális betegség is, amikor a gyulladás átterjed a fog környező szöveteire.

Balesetek és erős ütések, a fog törései is fertőzésforrást jelentenek a fog számára, mivel a repedéseken keresztül a baktériumok átjuthatnak a fogbélbe és gyökerekbe.

 

 

A granulóma tünetei

 

A granulóma kizárólag elhalt vagy gyökérkezelt, már nem élő fognál alakulhat ki.

Az elhalt fog hidegre nem reagál, de meleg ingerekre jelezhet fokozottabb fájdalommal. Figyelmeztető jel lehet az érintett fog szürkés elszíneződése is.

 

A granulóma egy vékony falú, körülhatárolt, gyulladásos képződmény, mely folyamatosan növekszik, hogy pótolja a gyulladásos folyamat következtében elhalt sejteket.

Amíg nem ér el bizonyos méretet, előfordulhat, hogy teljesen tünetmentes és rejtve marad, legfeljebb gócként funkcionálhat.

 

Azonban ahogy egyre növekszik, annál több panaszt okozhat, a fog körüli íny

fájdalmassá, duzzadttá válhat, esetleg gennyesedés kíséretében. Felléphet fogfájás, melegre vagy ráharapásra való érzékenység, rossz közérzet, fejfájás is.

 

Több gyökerű fogak esetén a gyökércsúcs körüli gyulladásos szövetek idővel kiterjedhetnek más gyökerekre, illetve a környező szövetekre, sőt a csontra is.

 

Krónikus tünetmentes lefolyás esetén a granulóma elhatárolódik a környező szövetektől és folyadékkal és elhalt baktériumokkal telt cisztává alakul, mely növekedve idővel átterjedhet a szomszédos fogakra is.

 

Megelőzhető-e a granulóma?

 

A fogászati ​​granulóma megfelelő szájhigiéniával és rendszeres fogászati kontrollal megelőzhető.

A félévente, évente végzett fogászati ​​ellenőrzés segíthet a fogszuvasodás korai felismerésében és a megfelelő időben alkalmazott kezelés elvégzésében. A fogtömés vagy a régi tömés cseréje megállíthatja a gyulladásos folyamatot, az időben történő gyökérkezelés, illetve a nem megfelelő gyökértömés cseréje pedig megvédheti a periapikális szöveteket.

 

A fogászati granulóma kezelése

 

A már kialakult granulóma esetén a kezelés célja a fertőzés megszüntetése, mivel a kezeletlen fogászati ​​granulóma olyan szövődményeket vonhat maga után, mint a fog elvesztése, a gyulladás átterjedése a környező lágyszövetekre, illetve a csontra, mely annak felszívódását okozhatja.

 

A konzervatív kezelés gyökérkezelésből vagy a már gyökérkezelt fog esetén a gyökértömés cseréjéből áll.

Súlyos esetekben, vagy ha a hagyományos kezelés nem hoz eredményt, gyökércsúcs rezekcióra is szükség lehet, melynek során a fog érintett gyökércsúcsi részét és környező szöveteket a granulómával együtt eltávolítjuk.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/