A téli hónapokban nagyon gyakori megfázás egyik szövődménye az arcüreggyulladás. Ilyenkor az orrfolyást, orrdugulást, fejfájást és köhögést akár fogfájás is kísérheti, amely általában nem fogászati eredetű probléma.

 

Amikor ledönt minket a lábunkról egy jó kis téli vírus, a fogfájás általában úgy hiányzik mellé, mint púp a hátunkra. Pedig ha megfázáskor a homlok vagy arctájékon feszítő fájdalmat érzünk, a fertőzés valószínűleg átterjedt az arcüregre, illetve az orrmelléküregekre is.

Az így kialakult orrmelléküreggyulladást nevezzük hétköznapi nevén arcüreggyulladásnak.

 

Az arcüreggyulladás (sinusitis maxillaris) igen fájdalmas betegség, ahol az orrdugulás, orrfolyás, fejfájás, láz, fülfájás gyakran jár együtt a felső fogsorra kisugárzó fogfájással.

Ilyenkor sokan keressük fel a fogorvost, mert azt hisszük, hogy a fogainkkal van baj, de a vizsgálat során általában kiderül, hogy a fájdalomnak semmi köze a fogak egészségéhez.

 

Bár a fogbélgyulladás (pulpitis) vagy a gyulladt, előtörésben elakadt bölcsességfog hasonló, kisugárzó fájdalommal jár együtt, nem kísérik megfázásos tünetek.

Az arcüreggyulladás jellemzője, hogy a fájdalom az egész állkapocsban, a felső fogsorban, arcban és szemben, illetve a szájpadláson is érezhető.

 

Mik azok az orrmelléküregek?

 

Az orrmelléküregek (ide tartozik az arcüreg, illetve a homloküreg is) az orrüregből nyíló, levegővel töltött üregek,  amelyek a felső állkapocs hátsó részén találhatók. A csillószőrös nyálkahártyával borított orrmelléküregek egyik fő feladata a levegő megszűrése. Amikor ez a lágy szövet begyullad vagy megfertőződik, kialakul az arcüreggyulladás.

 

Miért okoz fogfájást az arcüreggyulladás?

 

Az orrmelléküregek közvetlenül a felső fogak felett helyezkednek el. Pontosabban, nagyon közel vannak a felső őrlőfogak gyökereihez, csupán egy vékony csontszövet, illetve az arcüreg nyálkahártyája választja el egymástól. Ez azt jelenti, hogy amikor az orrmelléküregek begyulladnak, a duzzanat, nyomást gyakorol a felső fogak eleve érzékenyebb idegeire, ami erős fájdalmat okozhat.

Tüsszentés, köhögés vagy rágás esetén ez a fájdalomérzet tovább fokozódhat.

 

Normál esetben a fogfájás az arcüreggyulladással együtt elmúlik, ám, ha nem, mindenképp érdemes felkeresni egy fogorvost.

 

A krónikus, gyógyulni nem akaró vagy vissza-visszatérő arcüreggyulladás ugyanis lehet fog eredetű is; valamelyik felső fog gyulladása vagy elhalása, esetleg fogágybetegség is fenntarthatja a betegséget.

Az arcüreggyulladást okozó gócos fog panoráma röntgen vagy 3 dimenziós CBCT segítségével könnyen felderíthető.

Ha pedig megvan a tettes, akkor az okok függvényében ki kell választani a megfelelő kezelési módot, ami lehet a fog gyökérkezelése, a régi, nem megfelelő gyökérkezelés kicserélése vagy a fog eltávolítása.

 

Miért káros a szájlégzés fogainkra?

 

 

Az arcüreggyulladással járó fogfájások mellett érdemes megemlíteni, hogy a megfázás egyes tünetei is kedveznek bizonyos szájbetegségek megjelenésének.

A megfázásra jellemző orrdugulás miatti szájlégzés fokozza a szájszárazságot, pedig nyálunknak jelentős szerepe van a szájhigiénia fenntartásában. Egyrészt lemossa a táplálékmaradványokat és baktériumokat a fogakról, másrészt fenntartja a szájüreg egészséges pH-értékét.

A nyál hiánya vagy csökkenése a mikroorganizmusok egyensúlyának felborulását idézi elő a szájnyálkahártyában, ami olyan betegségek megjelenéséhez vezethet, mint a fogszuvasodás, fogínygyulladás, vagy rossz lehelet.

Ezekben az esetekben mindenekelőtt a megfelelő hidratálás javasolt a napi rendszeres, kis kortyok vízfogyasztásával, növelve a napi bevitelt.

 

Azt is fontos tudni, hogy amennyiben bármely bakteriális eredetű felsőlégúti betegségen esünk át, a betegség elmúltával fontos lecserélni a fogkefénket, mert a szánkban lévő kórokozók benne maradhatnak, így gyorsan visszaeshetünk a betegségbe.

 

Akut vagy krónikus arcüreggyulladás esetén a Najudentben nemcsak panoráma röntgen, de a legmodernebb, minimális sugárterhelésű CBCT is segíthet a góckutatásban és szükség esetén a megfelelő fogászati ellátásban.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/