A megfázás és az influenza mindennaposak ebben az évszakban, ez pedig fogaink és szájüregünk egészségére is kihatással lehet.

 

Ha megfázással vagy egy jó kis influenzával nyomjuk az ágyat, valószínűleg a túlélésre gyúrunk és nem a gondos szájápolásra.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a köhögéscsillapítás és orrfújás mellett megérné elfeledkezni a szájhigiéniáról. Ha szem előtt tartunk néhány tippet, hogy minimálisra tudjuk csökkenteni a vírusos megbetegedések fogainkra gyakorolt kártékony ​​hatását.

 

Ne feledkezzünk el a fogápolásról!

 

Gyakori, és bizonyos fokig érthető, hogy megfázás vagy influenza idején hajlamosak vagyunk elhanyagolni a szigorú száj-és fogápolást.

Amikor ágyban fekve vagy a kanapén görnyedve töltjük a napot, egyik kezünkben zsebkendővel, a másikban orrcseppel, az utolsó, ami eszünkbe jut az a fogmosás. Különösen, ha enni se tudunk, és napokig ki se mozdulunk a lakásból. Azonban a betegség alatt is fontos, hogy naponta kétszer fogat mossunk, mert a szájüreg ilyenkor még védetlenebbé válik a kórokozókkal szemben.

 

 

Ügyeljünk a hidratálásra!

 

Az influenza és megfázás elleni gyógyszerek gyakran okoznak szájszárazságot. Ha az orrunkon keresztül nem kapunk levegőt, szintén kiszárad a szánk, nem beszélve arról, ha be is lázasodunk.

A szájlégzés és a csökkent nyáltermelés következtében megszűnik a nyál természetes, öblítő hatása és a fogak védelme a káros baktériumoktól, illetve a savas támadásoktól. A fogakból fontos ásványi anyagok oldódhatnak ki, utat engedve a fogszuvasodásnakfogínygyulladásnak.

 

Ennek megelőzése céljából, ha betegek vagyunk, igyunk bőséges folyadékot (ásványvizet vagy cukormentes teát) és szopogassunk cukormentes torokpasztillákat vagy gyógycukorkát, hogy fokozva a nyáltermelést megőrizzük a száj egészségét.

 

 

Válasszunk cukormentes köhögés elleni cseppeket

 

A köhögés elleni szirupok esetén kerüljük az olyan összetevőket, mint a cukor, fruktóz vagy a kukoricaszirup. A cukor a fogszuvasodás fő okozója, és minél tovább van a szájában, annál több idejük van az üregeket okozó baktériumoknak, hogy kárt tegyenek a fogzománcban.

 

Csökkentsük a savas ételek és italok bevitelét!

 

A citromos tea, a limonádé, narancslé és egyes forró italporok növelik a szájüreg savasságát, tökéletes feltételeket teremtve a baktériumok számára. A savas közeg növeli a fogérzékenységgel járó fogerózió, valamint a fogszuvasodás kockázatát, ezért lehetőség szerint kerüljük őket.

 

 

Hányás után várjunk a fogmosással!

 

Vannak gyomorvírusok, melyek hányással is járnak. Ilyenkor lehet, hogy úgy érezzük, hogy azonnal fogat kell mosnunk, de valójában jobb várni egy 30 percet a fogmosással és addig csak vízzel vagy szódabikarbónás vízzel öblögetni.

A gyomor testünk legsavasabb része, és hányáskor a gyomorsav bevonja a fogakat. Ha túl korán esünk nekik fogkefével, akkor ezzel a savval a fogak zománcrétegét dörzsöljük le.

 

Cseréljünk fogkefét!

 

Minden légúti betegségből való felépülés után – legyen az influenza, torokgyulladás, megfázás – érdemes kicserélni a fogkefénket, mert a kórokozók még 1-2 hétig is rajta maradhatnak.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/