Előző blogunkban részletesen írtunk róla, hogy a fogszabályozó készülék kiválasztása komoly döntés, ahol számos tényezőt kell figyelembe venni.

Ha már tudjuk, hogy rögzített készüléket szeretnénk, akkor még mindig választhatunk a bracketek és ívek anyaga között.

A rögzített fogszabályozók esetében a két legnépszerűbb típus a normál, fém fogszabályozó készülék és az „esztétikus” néven ismert fehér vagy átlátszó porcelán vagy kerámia fogszabályozó készülék.

A fém és az esztétikus porcelán bracketek közötti választás is számos tényezőtől függ, blogunkban ebben próbálunk támpontokat adni.

 

A fém fogszabályozók előnyei és hátrányai

  

A fém fogszabályzónál használt bracketek (tappancsok) kisebbek és vékonyabbak, ezért kényelmesebbek, mint porcelán társaik, kevésbé irritálják a nyálkahártyát és az ajkakat.

A fém fogszabályozó esetében a sima felület kisebb súrlódást eredményez, ezért hatékonyabb és sokkal gyorsabban érhető el vele a kívánt eredmény, rövidebb a kezelési idő. Mivel lágyabb erőkkel dolgozik, csökken a gyökérfelszívódás vagy az ínyrecesszió veszélye.

Nagyobb, erőteljesebb fogmozgatásokat is lehetővé tesz, szemben a porcelán bracket-ekkel, melyek nem minden esetben alkalmazhatók.

A fém felületen nehezebben tapad meg a lepedék is, ezért könnyebben tisztíthatóak, mint az érdesebb porcelán felületek és kevésbé áll fenn a fogínygyulladás kockázata.

A fém tappancsok mellett szól az is, hogy sokkal ellenállóbak, kevésbé sérülékenyek, nem törnek és általában véve kevesebb probléma van velük.

Bár sokan kevésbé esztétikusnak tartják, az új generációs bracket-ek külseje ródium bevonattal készül, mely megtöri a fényt, így elkerülhető a feltűnő, fémes csillogás. Emellett sosem színeződnek el, szemben a porcelán fogszabályozókkal.

Mivel a fém bracket-ek viszonylag jól hajlíthatóak, ezt a tulajdonságukat kihasználva a bracket-ek eltávolítása általában nem jelent problémát.

Általában olcsóbbak az esztétikus porcelán bracketeknél.

 

A porcelán fogszabályozók előnyei és hátrányai

 

A porcelán fogszabályozó legtöbbször alumínium-oxidból készül, amely lehet monokristályos vagy polikristályos.

Bár kétségtelenül diszkrétebbek, anyaguk miatt máshogy viselkednek, mint a fém bracket-ek, ezért nemcsak kényesebbek és sérülékenyebbek, de  a fogszabályozás szempontjából jelentős tulajdonságaik is kevésbé előnyösek.

 

A porcelán fogszabályozók legnagyobb előnye, hogy áttetsző anyaguk miatt kevésbé észrevehetőek, mint a fém bracket-ek szépen igazodnak a fogak színéhez, emellett fémallergiások is nyugodtan viselhetik őket.

 

Ugyanakkor a bracket-ek anyaga merevebb, ezért hajlamosabbak törésre, repedésre.

Ha mindenképp ragaszkodunk az esztétikus megoldáshoz, inkább felülre ajánljuk, mert a fém bracket-ek jobban ellenállnak a nyomásnak.

 

A porcelán tappancsok érdesebb felülete nagyobb surlódást eredményez, ami csökkenti a hatékonyságot és megnöveli a kezelési időt. Emiatt súlyos eltérések, harapási rendellenességek kezelésre nem is minden esetben megfelelőek.

A porcelánból készült bracketek mérete nagyobb, mint a fémeké, emiatt kevésbé komfortosak lehetnek és könnyebben kisebesíthetik az ajkakat.

Bár színük fehér, hajlamosabbak az elszíneződésre, így ha sok kávét, teát, színező hatású ételt fogyasztunk vagy dohányzunk, nem a legelőnyösebb választás számunkra.

Nehezebb a bracket-ek felragasztása is, mert a porcelán bracket-ek nem könnyen kötnek a ragasztóhoz.

Az eltávolításuk szintén időigényesebb; mivel a porcelán bracket sokkal keményebb, ezáltal törékenyebb, eltávolításakor eltörhet a bracket vagy sérülhet a fogzománc.

Az érdes felület kedvez a plakk lerakódásoknak is, ezért jóval alaposabb tisztítást igényel, és növeli a fogszuvasodás, fogínygyulladás kockázatát.

Nem utolsó sorban a kerámia fogszabályozók ára is magasabb, mint a hagyományos fémeké.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/