Legyen szó a karácsonyi asztalról, a céges partykról vagy szilveszteri bulikról; az alkoholfogyasztás az ünnepi alkalmak szinte nélkülözhetetlen része. Blogunkban arról írunk, hogyan hat mindez a szájüregünk egészségére.

 

 

Tudtad, hogy akár 700 különböző típusú baktériumfaj és egyéb más mikroorganizmus (archaea, gombák és vírusok) található a szánkban?

Megfelelő egyensúlyban ezek alkotják az egészséges szájflórát, melyek immunrendszerünk részeként döntő szerepet játszik egészségünk megőrzésében. A rendszeres vagy nagy mértékű alkoholfogyasztás azonban kedvezőtlen irányba befolyásolja a szájüreg mikroflórájának érzékeny egyensúlyát, és a jótékony baktériumok rovására elszaporodnak a kórokozó baktériumok.

Egy pár évvel ezelőtt végzett kutatás szerint * a rendszeres alkoholfogyasztók esetében nagyobb mennyiségű egészségre ártalmas baktérium volt jelen a szájüregben, mint azoknál, akik nem isznak; mindez pedig növeli a számos krónikus betegség, mint például a fogínygyulladás, fogágybetegség, szívproblémák és még bizonyos típusú daganatos megbetegedések (pl. szájüregi rák, májdaganat) kockázatát.

 

 

Fogerózió

 

Az alkoholtartalmú italokban található savak gátolják a jótékony szájüregi baktériumok szaporodását és munkáját.

A szájüreg egészséges pH-értéke 5,6 és 7,6 között van, de alkoholfogyasztás esetén nagyon alacsony szintre esik le, mivel a legtöbb alkoholos ital pH-ja savas, ráadásul gyakran alkoholt szintén savas üdítővel vagy gyümölcslével keverjük.

A savas közegben a fogzománcból fontos ásványi anyagok oldódnak ki, ami növeli a szuvasodás, és a fogérzékenység okozta fogerózió kockázatát.

Az alkoholfogyasztást sok estben kíséri reflux vagy hányás, ami hatványozottan növeli az erózió kockázatát.

 

Fogszuvasodás

A szájban lévő baktériumok cukorral táplálkoznak, így a cukros italok, többek közt az alkohol kortyolgatása elősegíti a baktériumok szaporodását. Ez a baktérium savakat hoz létre, amelyek gyengítik a fogzománcot és fogszuvasodást okoznak.

 

Szájszárazság

 

Az alkohol vizet von el a szervezettől, szárító hatása miatt szájszárazságot is okoz.

Ennek az egyik, közvetlen következménye a rossz lehelet, a közvetett, hogy a lecsökkent nyáltermelés növeli a plakklerakódás, ínygyulladás és a fogszuvasodás kockázatát.

Emiatt, ha alkoholt fogyasztunk, érdemes minden pohár ital mellé egy pohár szénsavmentes ásványvizet is elfogyasztani, valamint cukormentes rágógumival fokozni a nyáltermelést.

 

Fogelszíneződés

 

Egyes alkoholos italokban (pl. sangria, vörösbor) található sötét pigmentek tartósan elszínezhetik a fogakat, melyeket csak fogfehérítéssel tudunk eltávolítani.

 

Ínybetegségek

 

A túlzott alkoholfogyasztás gyengítheti az immunrendszert, ami megnehezíti a szervezet számára a fertőzések, köztük a fogínybetegségek elleni küzdelmet. Az alkohol a száj lágyszöveteit is irritálhatja, ami gyulladáshoz és ínyrecesszióhoz (https://najudent.hu/igy-kezelheto-a-visszahuzodott-foginy/) vezethet.

 

Szájüregi rák

 

A gyakori, bőséges alkoholfogyasztás jelentősen növeli a szájüregi rák kockázatát, különösen, ha dohányzással is párosul.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/