Ha már belevágtunk a fogszabályozásba, szeretnénk minél előbb gyönyörű, rendezett fogakat. Ám a mondás, hogy „jó munkához idő kell” a fogszabályozásban is igaz; a kezelés kellő időt, fegyelmet és türelmet igényel.

Blogunkban elmondjuk miért.

 

Hogy működnek a fogszabályozók?

Ahhoz, hogy megértsük a fogszabályozók működését, illetve, hogy hogyan alakítják át a fogakat, tisztában kell lennünk, milyen részekből áll a rögzített fogszabályzó készülék.

 

  • Zárak (Bracketek) – melyek készülhetnek fémből vagy kerámiából, és amelyeket egyenként a fogak felszínére ragasztunk. A bracketek biztosítják a fogszabályozó ív rögzítését és a fogszabályozó készülék erejének fogakra közvetítését.
  • Gyűrűk (Bandek)- melyeket általában a hátsó, nagyőrlőfogakra helyezünk
  • Ligatúrák – kicsi szilikon gumikarikák vagy fém, esetleg porcelán elemek, amelyek az ívnek a zárba történő rögzítésére szolgálnak. (Az újabb, ún. önligírozó fogszabályzó készüléknél ezekre nincs szükség, mert a speciális beépített zárszerkezetüknek köszönhetően folyamatosan, lágy erőkkel hatnak a fogakra.)
  • Ívek – különböző anyagú, erősségű és metszetű ívek, amelyek a zárakat kötik össze.

 

Testünk fiziológiájának megértése azt is megmagyarázza, miért használunk gyengéd erőket a fogak mozgatásához.

Fogaink csak látszólag rögzülnek teljes szilárdsággal a helyükön, azok a rugalmas gyökérhártya rostok (periodontális ínszalagok), melyek az állcsontban rögzítik őket, rendelkeznek egyfajta minimális mobilitással. Ez nemcsak a fogszabályozást segíti elő, de ennek a rugalmasságnak köszönhetően képesek ellenállni a rágóerők terhelésének is.

 

A fogak mozgatásának mechanizmusa

 

A fogak azáltal mozdulnak el, hogy az ívek segítségével nyomást gyakorolunk a bracketekre és a fogakra. (Ezt az erőkifejtést általában gumiszalagokkal is megtámogatjuk.)

A fogszabályozók által kifejtett állandó – a fog körüli periodontális ínszalagok közreműködésével – megfelelő pozícióba helyezi a fogakat. A nyomás hatására ugyanis a periodontális szalagok az egyik oldalon megnyúlnak, míg a másikon összezsugorodnak, amely meglazítja és elmozdítja helyükről a fogakat.

Eközben a fog körüli csont a nyomás irányában felszívódik, majd mögötte, kitöltve a teret újjáépül és fokozatosan megszilárdul, hogy támogassa a fogat az új pozíciójában.

 

A csontsejtek a fogszabályozó kezelés során azon dolgoznak, hogy a kívánt helyükön stabilizálják a fogakat az állcsontban, és azok ott is maradjanak a kezelés befejezése után.

 

Milyen gyorsan mozognak a fogak?

 

A csontok átépülése bonyolult biomechanikai folyamat, mely nyilvánvalóan nem megy végbe egyik napról a másikra, és siettetni sem lehet. Az ideális mozgásmennyiség egy milliméter havonta.

Ez az a sebesség, ami olyan gyorsan mozgatja a fogakat, ahogy a csontsejtek képesek hatékonyan végezni a munkájukat.

Persze a kezelési idő az egyes problémáktól és fogszabályozó típusoktól függően változik.

Az ún. önligírozó fogszabályozók esetében az íveket összekötő zárszerkezet nemcsak finomabb erőkkel dolgozik, de hatékonyabb fogmozgatást is eredményez, így hónapokat – vagy akár fél évet is – spórolhatunk a kezelési időn.

 

A fogak bármely életkorban mozgathatók, amennyiben megfelelő csonttámasszal rendelkezik, amely lehetővé teszi a fogak mozgását, illetve a csontsejtek regenerálódását.

 

 

Miért fontos a fogak gumizása?

 

A fogszabályzó gumik a köztudatban kevésbé ismert segédeszközök, (talán, mert általában az oldalsó fogaknál alkalmazzuk őket, és szinte teljesen láthatatlanok), de tudnunk kell, hogy a megfelelő harapás beállításában nélkülözhetetlenek.

 

Az ún. elasztikus gumizás során az alsó és felső rögzített fogszabályozót összekapcsoljuk különböző gumikkal. (Ezt a műveletet maga a páciens végzi el, eleinte ügyetlenebbül, de pár nap alatt tökéletes rutinnal)

A gumizás segítségével általában elkerülhetők a foghúzások, illetve kezelhetők a komolyabb harapási eltérések, mint a nyitott-vagy mélyharapás, extrém torlódás stb.

 

A befőttes gumihoz hasonlító elasztikus gumik a nap 24 órájában viselendők, csak étkezésnél és fogmosásnál kell kivenni őket.

Ahhoz, hogy megértsük, ez miért is olyan fontos, nagy vonalakban ismernünk kell a csontok átalakulásának folyamatát. A csontok átépülése során a terhelés, nyomás hatására történő lebontást az ún. csontfaló sejtek (oszteoklasztok) végzik, a csont újjáépítése, az új csont elkészítése az ún. csontépítő sejtek (oszteoblasztok) feladata. Míg a lebomlás kb. 72 órát vesz igénybe, az újjáépítés kb. 90 napig tart. Az eredmény stabilizálásához pedig kb. 10 hónapra van szükség.

 

Ezért is nélkülözhetetlen a gumik folyamatos, 22-24 órás viselése, hiszen, ha 72 órába telik, amíg a fogmozgás elindul, és a gumit hosszabb időre eltávolítjuk, akkor ez a folyamat sosem indul be igazán. Továbbá, mivel a csont újjáépülése is 90 napba telik, ha a gumiszalagok nem rögzítik egyfolytában a kívánt pozícióban a fogat, a fog visszacsúszik a régi helyére.

 

A kutatások szerint napi 22-24 órás viselésnél 4 hónap alatt 4 mm-t mozognak a fogak, napi 20-22 órás viselésnél 4 hónap alatt 2 mm-t, 18-20 órás viselésnél pedig csak 1mm-t mozdulnak el. Azaz gumizás nélkül ugyanaz az eredmény jóval lassabban érhető el.

 

Itt kell szót ejtenünk az utókezelés szerepéről is, azaz a fogszabályozás retenciós szakaszáról, melynek fontosságát szintén nem győzzük hangsúlyozni!

 

 

Miért fontos az utókezelés fogszabályozás után?

 

A fogszabályzó kezelés után az elért eredmény megőrzéséhez egy ideig szükség van a retenciós (helybentartó) készülék viselésére is.

Ahogy említettük, a csontok átépülése jóval lassabb folyamat, mint a fogak elmozdítása, és ha a fogak nem kapnak fix támaszt a fogszabályozó készülék levétele után, akkor sejtmemóriájukra hagyatkozva szép lassan visszavándorolnak eredeti helyükre.

 

A retenciós készülék viszont megakadályozza a fogak vándorlását és elősegítik a megfelelő helyen való csontosodást.

 

Mindez hetek alatt bekövetkezhet! Ha elhanyagoljuk a retenciós készülék viselését, fogaink akár két héten belül elkezdhetnek visszaállni korábbi helyzetükbe.

 

A retenciós kezelés két elemből áll: egy retenciós ívből, melyet a fogak belső felszínére ragasztanak, és egy kivehető éjszakai retenciós készülékből (sínből).

Az elért eredmény megtartásához mindkettőt viselnünk kell!

Ennek ideje általában 1,5- 2 év, ami tudjuk, nem kevés, de cserébe a szabályos, ragyogó mosoly egy életre szól.

 

Szeretettel várunk rendelőnkben!

Fordulj hozzánk bizalommal és jelentkezz be egy ingyenes konzultációra!

☎ +36 70 600 1005
📧 idopont@najudent.hu
➴ 8000 Székesfehérvár, Széchenyi u. 80.
➣ https://najudent.hu/kapcsolat/